Зар некој може да те замени? 12 години без Тоше

Една од најголемите македонски музички ѕвезди на денешен ден во 2007 година трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа на само 26 години. Тоше зад себе остави големо музичко наследство, кое и денес како во Македонија, така и низ целот Балкан редовно се слуша.

Животот на Тоше заврши во годината кога одбележуваше десет години успешна кариера и кога таа почна да станува меѓународна. Но албумот на англиски јазик што го подготовуваше беше постхумно промовиран (The Hardest Thing).

Тоше Проески е роден на 25 јануари 1981 и својот музички талент го покажа уште како петтоодделенец на фестивалот „Златно славејче“ (1992) каде што испеа песна на влашки јазик.

Музичката кариера ја почна со победата на „Мелфест“ во Прилеп, во 1997 година, и оттогаш настапуваше на сите значајни фестивали во земјава и регионот, а во 2004 ја претставуваше Република Македонија на Евровизија во Истанбул. Таа година стана и амбасадор на УНИЦЕФ.

Прочитајте и...  „Еуростандард банка" под стечај, сопственикот Костовски најави тужби, надлежните смируваат дека банкарскиот систем е стабилен и сигурен

Објави седум албуми – неколку и во превод на српски и хрватски јазик. Последниот – „Игри без граници“ беше промовиран две недели пред несреќата, а последниот концерт, кој беше хуманитарен и за подобрување на условите во образованието во Македонија, го одржа на Градскиот стадион на 5 октомври 2007 година.

Прочитај повеќе

Во Охрид 78 активни случаи на коронавирус, во Струга двојно повеќе

Слободен печат

Еуростандард банка нема обврски кон Комерцијална банка

Слободен печат

Интервју со Илија Адамоски: На пензионерите им треба правен лек – лекс специјалис!

Мендо Димовски

Луѓето кои ја преболеле короната имуни се три месеци!

Васко Спасоски

Русија почна да ја произведува вакцината против Ковид 19

Слободен печат

Инстаграм се соочува со тужби од корисниците за повреда на приватноста

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поголемиот дел од руските лекари се скептични за руската вакцина

Слободен печат

Нема влез во Грција за државјани на Македонија, барем до 31 август

МИА

Индија тестира три вакцини против коронавирусот и е подготвена да ги дистрибуира

МИА

Движењето низ регионот само со негативен ПЦР-тест, освен за Албанија, Косово и Турција

Слободен печат

„Еуростандард банка” под стечај, сопственикот Костовски најави тужби, надлежните смируваат дека банкарскиот систем е стабилен и сигурен

МИА

Протестен марш во Минск: Полицијата ги спушти штитовите во знак на солидарност со демонстрантите (ВИДЕО)

Слободен печат