3 C
Скопје

Започнува судењето за свирепото убиство на Пино

Во Основниот кривичен суд денес започнува судењето за убиството на Пинета Секондо – Пино, помина безмалку една година од сирепото убиството, кое се случи на 11 декември минатата година.

Неговата девојка Анѓела Ѓорѓиевска (22) е обвинета како соучесник во убиството на тогаш 26-годишниот Секондо, настан кој се случи на 11 декември лани. Таа денес ќе седне на обвинителна клупа и ќе се соочи со обвинителката Лидија Раичевиќ.

Пинета Секондо исчезна од 11.12.2018 година, а исчезнувачењето во полиција беше пријавено од мајка му Маја. После повеќе од пет месеци истрага, на 29 април годинава, од страна на непознат граѓанин во полиција беше пријавено дека на место викано Башинец во атарот на скопското село Љуботен е пронајден човечки скелет покриен со камења.

Прочитајте и...  Светски ден за борба против СИДА: Пандемијата на ковид-19 со негативно влијание врз раната дијагностика на ХИВ

На 31 мај годинава, пак, МВР до Основното јавно обвинителство во Скопје поднесе кривична пријава против Ф.А. (27) и А.Ѓ. (22), двајцата од Скопје, за сторено кривично дело „убиство“.

За време на истрагата првообвинетиот Али Фуркан избега од Скопје. МВР по него распиша меѓународна потерница.

Поврзани вести

Караџовска: Колегите од ИЈЗ знаат како е да не се прибереш дома со семејството, а вие коментирате дека доцнела ковид статистиката

Слободен печат

Царовска: Унапредувањето на стручното образование е наш приоритет

Слободен печат

Кандидатот за градоначалник на ТМРО најави повеќе пари за штипскиот Дом на млади

Слободен печат

Лесни дроги против тешкотиите во угостителството

Слободен печат

Кандидатот за градоначалник Николов ветува 100 куќи за социјално загрозени семејства во Штип

Слободен печат

Во Албанија 832 новозаразени и 12 починати од Ковид-19

Илинка Иљоска

Остави Коментар