-2 C
Скопје

Започнува судењето за свирепото убиство на Пино

Во Основниот кривичен суд денес започнува судењето за убиството на Пинета Секондо – Пино, помина безмалку една година од сирепото убиството, кое се случи на 11 декември минатата година.

Неговата девојка Анѓела Ѓорѓиевска (22) е обвинета како соучесник во убиството на тогаш 26-годишниот Секондо, настан кој се случи на 11 декември лани. Таа денес ќе седне на обвинителна клупа и ќе се соочи со обвинителката Лидија Раичевиќ.

Пинета Секондо исчезна од 11.12.2018 година, а исчезнувачењето во полиција беше пријавено од мајка му Маја. После повеќе од пет месеци истрага, на 29 април годинава, од страна на непознат граѓанин во полиција беше пријавено дека на место викано Башинец во атарот на скопското село Љуботен е пронајден човечки скелет покриен со камења.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Навални експресно уапсен на аеродромот во Москва, му се заканува затвор од 10 години

На 31 мај годинава, пак, МВР до Основното јавно обвинителство во Скопје поднесе кривична пријава против Ф.А. (27) и А.Ѓ. (22), двајцата од Скопје, за сторено кривично дело „убиство“.

За време на истрагата првообвинетиот Али Фуркан избега од Скопје. МВР по него распиша меѓународна потерница.

Поврзани вести

По приведувањето на Навални: Сајтот на руската Федерална служба веќе два часа е мета на хакерски напади

Слободен печат

Бугарски тајкун од егзил ќе го руши Борисов – Бугарско лето на пролет излегува на изборите, бегалецот ќе го разоткрие премиерот

Слободен печат

Под притисок на зголемениот број на случаи со ковид-19: Португалија пред колапс на здравствениот систем

Слободен печат

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел лут на Кремљ: Веднаш да го ослободите Навални

Слободен печат

Црна Гора пријави 357 нови случаи на ковид-19 и две починати лица за последните 24 часа

Слободен печат

Скопјани за една година фрлиле 158.476 тони ѓубре

Слободен печат

Остави Коментар