15 C
Скопје

Започнува рушењето на галиите, прв е „Бродот на среќата“

Град Скопје денеска започнува со рушење на галиите во Вардар. Прва која ќе се отстранува е  галијата позната како „Бродот на среќата“.

-Станува збор  за целосно демонтирање. Прво ќе се извадат движните работи а потоа ќе следува целосна демонтажа на галијата. Активностите за  демонтажа ќе ги врши јавното претпријатие „Улици и  патишта“ на кои сопственикот на галијата ќе треба да му плати за рушењето. Очекувам дека оваа постапка ќе трае неколку недели, а со тоа ќе  расчистиме и со  проектите  од криминалниот ум на креаторите на Скопје 2014, бидејќи овие галии не само што не се естетски туку според анализите на стручните служби на Градот и УНДП,  предизвикуваат и опасност од поплави, рече  градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов.

Галијата според пресметките на сопственикот чини 1.200.000 евра.

Поврзани вести

Демократите победија на изборите во Херцег Нови, партијата на Ѓукановиќ доби само 6 места

Слободен печат

ВИДЕО | Необично грабнување во Татарстан: Украле авион, се урнаа неколку минути по полетувањето и загинаа

Слободен печат

ВИДЕО: Шпанците излегоа на улиците за да го прослават укинувањето на карантинот – шест месеци беа заклучени

Слободен печат

Медиумски фонд, со пари од медицинскиот канабис!

Љубиша Николовски

ВИДЕО: Непоканет гостин му ја украде славата на министерот додека даваше изјава

Слободен печат

Индија мака мачи со пандемијата, регрутира поранешен воен медицински персонал

Слободен печат

Остави Коментар