ЗАПОЧНА ТУРСКАТА ОФАНЗИВА? Авиони пукаа врз објекти на Курдите во северна Сирија

Авиони на турските сили ноќеска извршија воздушен напад врз објекти на курдските вооружени групи во северна Сирија, јави телевизијата Мајдин.

Како што е објавено, целта била командниот центар на курдската група што ја поддржува антивладината организација Сириски демократски сили во градот Ал Малики.

Засега нема извештаи за жртви или материјални штети.

Турските авиони во текот на денот извршиле интензивно надгледување на пограничната област.

Дополнително, турското Министерство за одбрана на Твитер соопшти дека Турција е подготвена за евентуална воена операција.

Воспоставување „безбедносна зона” е основно за мир и стабилност во регионот како и за тоа Сиријците да живеат во мир, додава Министерството.

Во меѓувреме, САД соопштија дека нема да почнат со целосно повлекување од Сирија. Според неименуван претставник на администрацијата во Вашингтон, само околу 50 војници се преместени во границите на државата за да се избегнат штети.

Прочитајте и...  Избори: Сите бараат начин да се одржат, ВМРО-ДПМНЕ причина да се одложат!

– Тоа не претставува повлекување од Сирија, нагласи тој во изјава за американски медиуми. Тој додал дека Пентагон и објаснил на турската страна дека целосна инвазија би била „лоша идеја” и Анкара ќе биде одговорна за евентуална хуманитарна криза или повторни напади од ИД. Претставникот додава дека одлуката на претседтаелот Доналд Трамп не значи и зелено светло за убивање Курди – јави ДПА.

Прочитај повеќе

Во Италија раст на бројот на починати, но не и на новозаразени

Слободен печат

Општина Кисела Вода ќе набави минибус за превоз на деца

Слободен печат

Николовски: Чулев се справува најдобро можно, СДСМ очекуваше да тепа луѓе

Слободен печат

Нов закон во Кина: Прво „оладување на чувствата“па потоа развод

Слободен печат

Десетгодишно девојче чие дело инспирира: Челси им подари 1.500 пакетчиња на децата без родители (ВИДЕО)

Австријците од средината на јуни нема да носат заштитни маски

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вашингтон и северна Вирџинија започнаа со првата фаза од отварањето на бизнисите

МИА Агенција

Д-р Пановски: Со внуците на дистанца, во парк, не да се собираат и заседнуваат

Слободен печат

Почина најстариот човек на светот: Ги преживеа двете светски војни, шпанската треска и подемот и падот на Советскиот Сојуз

Слободен печат

Триесет отсто од средношколките не разговараат за сексуално-репродуктивниот период

Слободен печат

Џонсон и Трамп согласни: Планот на Пекинг ја загрозува автономијата на Хонгконг

Слободен печат

Тајван го поништи законот според кој за прељуба се одеше во затвор

Слободен печат