Започна проширувањето на Пластичарка- еве кога ќе биде готова

Град Скопје денеска започна со првата фаза од проширувањето на булеварот „Никола Карев“, попознат како улица Пластичарска, во должина од 1.440 метри, од клучката кај Бит пазар до Касарна „Илинден“.

– Во овој дел ќе биде изведена досега непостоечка атмосферска канализација. Во исто време на овој потег ќе биде извршена и целосна реконструкција на подземнитер инсталации. Ова е само шрва фаза од проширувањето, и очекувам дека на пролет ќе продолжиме со проектот од касарна илинден, до булевар „Словенија“.Ова е една од најслабите точки во сообраќајот во Скопје, затоа и се одлучивме да влеземе во негова реализација. Претходфно разговараме со сопствениците на трговските објекти со цел да не го уништиме нивното секојдневно работење, со градежните активности, рече градоначалникот Петре Шилегов, кој беше присутен на почетокот на грасдежните работи.

Прочитајте и...  Од денеска во Брисел задолжително носење заштитна маска за лице

Оваа делница, како што најави Шилегов ќе биде готова до крајот на март или почетокот на април.

„Ќе добиеме современа сообраќајница, со четири сообраќајни ленти. Ќе има велосипедска и пешачка патека од двете страни на коловозот, а каде што ќе може да се изведе, ќе биде направено и средишно булеварско зеленило, со тоа што го решаваме овој горлив проблем кој што со децении со мачи нашиот град“, рече Шилегов.

Фото: Слободен печат/А. Мемети

Премиерот Зоран Заев рече дека станува збор за важна сообраќајница во Скопје која поврзува четири општини – Гази Баба, Чаир, Центар и Карпош, која, како што рече, дневно ја користат десетици илјади возила, а овој потег особено е значаен заради огромниот број стопански субјекти.

Прочитајте и...  Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

– Со интезивирањето на активностите во делот на изградбата на нови и реконструкција и модернизација на постојните градски сообраќајници Град Скопје во значителен дел учествува во капиталните инвестиции на Република Северна Македонија, рече Заев, и ги повика и останатите општини во државата да го следат примерот на Градот Скопје и да им излезат во пресрет на потребите на граѓаните за изградба и за одржување на модерни сообраќајни решенија за одржлива урбана мобилност и за поголема ефикасност на градскиот сообраќај.

Прочитај повеќе

Израел осуети кибер напад врз одбранбената индустрија

Слободен печат

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат

Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Слободен печат