Започна производството на новиот Porsche 911 Speedster!

911 Speedster веќе предизвика сензација кога беше претставен како концепт возило. Сега Porsche го става овој двосед со отворен покрив во производство. 911 Speedster ја комбинира аспирацијата на пјуристичко возило со фокус на возачот со технологија за мото спортови погодно за секојдневна употреба.

911 R (2016) и 911 GT3 служеа како основа за развој на новиот модел. Четири литарскиот, 375 kW (510 PS), природно аспириран боксер мотор, дава емотивно искуство со звукот во пилотската кабина.

Преносот со шест брзинскиот GT менувач се одвива рачно. Визуелно, новиот Speedster воспоставува мост на сопствената историја – предниот дел го повлекува дизајнот од сите спортски автомобили на Porsche, како што е 356 бр. 1 Roadster од 1948 година. Точно 1.948 единици ќе бидат произведени од средината на 2019 година во фабриката Porsche во Зуфенхаузен, Германија.

Прочитајте и...  Хороскоп за 6 јули: Организирајте го вашиот ден веднаш штом ќе се разбудите

Како концепт возило, 911 Speedster ја прослави својата светска премиера во 2018 година на церемонијата за годишнината од „70 години Porsche спортски автомобили“ во Зуфенхаузен.

Други јавни настапи следеа на Гудвуд фестивалот на брзината, на Rennsport Reunion VI во Лагуна Сека, Калифорнија, како и на Саемот за автомобили во Париз во октомври. Бројните елементи на Speedster кои го карактеризираат концепт возилото сега може да се најдат во истиот или сличен дизајн на серискиот модел на производство.

Земајќи ја централната сцена е естетски обликуваниот кабриолет со преклопник со двојни меурчиња – типична карактеристика на овој спортскиот автомобил 911 Speedster од 1988 година.

Тоа е најголемата и најкомплексната компонента во која Porsche користи едноделно парче пластика со армирани јаглеродни влакна. Двете трим елементи во двојните меурчиња го содржат заштитниот „Roll bar“, кој е стандарден како и кај 911 Carrera Cabriolet.

Прочитајте и...  Гертруда Едерле е прва жена која го препливала Ла Манш: Кога некој ќе ми каже дека не можам нешто да направам, тогаш одам и го правам тоа!

Структурата на покривот која заштедува тежина го заменува основниот кров на концептот на возилото. И покрај нејзиниот пјуристички дизајн, покривот со ткаенина е погоден за секојдневна употреба.

Заедно со скратените прозорски рамки со нивните спуштени покривни плочи и помалите странични прозорци, му го даваат атлетскиот профил на 911 Speedster. Возбудливо ниската линија веќе ги карактеризираше историските дизајни како што е Porsche 356 Speedster од 1954 година.

Прочитај повеќе

Доделувањето на MTV музичките награди сепак ќе се одржи во Њујорк кон крајот на Август! (ФОТО)

Слободен Печат

Секој ден правел по 200 склекови, а резултатот после само еден месец бил неверојатен! (ФОТО)

Слободен Печат

Мајката на Парис Хилтон изгледа неверојатно во шестата деценија: Таа е вистинска дама! (ФОТО)

Слободен Печат

Анџелина Џоли после долго време забележана на прошетка: Лежерниот стајлинг кој го одобрија и критичарите! (ФОТО)

Слободен Печат

Ретко се релаксира и има слободно време – Вака изгледа Џенифер Лопез кога мисли дека никој не ја гледа (ФОТО)

Слободен печат

Се пофали со прекрасната линија во костим за капење: Брук Шилдс во 6-та деценија изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кога си ѕвезда, се ти е дозволено: Том Круз го избегна карантинот, се враќа на снимањето на „Невозможна мисија 7“

Слободен печат

Алесандра Амбросио импресионираше со стајлингот на семејната вечера во Малибу! (ФОТО)

Слободен Печат

Џулија Робертс сподели ретка фотографија со сопругот Даниел Модер за нивната 18-годишнина (ФОТО)

Слободен печат

Џенифер Греј се разведува по 19 години брак: Парот живее одвоено уште од јануари

Слободен печат

Девојка забележала вистински хорор кога се вратила дома од карантин: Мислев дека дома ми се вселиле вонземјани! (ФОТО)

Слободен Печат

Славеничкото издание на Меланија: Првата дама на Америка во бел фустан со детаљ кој ефектно ја обликува половината! (ФОТО)

Слободен печат