Започна производството на електричниот „SUV“ – „EQC“ (ВИДЕО)

Во фабриката во Бремен, гигантот од Штутгарт го стартуваше производството на својот прв електричен „SUV“ модел – „EQC“.

Според информациите, „EQC 400 4MATIC“ има автономија на повеќе од 400 км, а од „Mercedes“ тврдат дека просечната потрошувачка е околу 20 kWh на 100 километри без емисија на штетни гасови.

Моделот користи  два електрични мотори со сила од 408 КС и 760 Нм, забрзува од 0 до 100 км/ч за 5,1 секунди, додека максималната брзина е електронски ограничена на 180 км/ч. Системот од батерии од 80 kWh има модуларен дизајн и се состои од 384 литиум-јонски ќелии, а за полнење 10-80% е потребно 40 минути преку „DC“ брз полнач.

Од „Mercedes-Benz“ соопштија дека почетната цена на моделот „EQC“ со стандардна опрема е 71.281 евра.

Прочитајте и...  Годините не и можат ништо, таа буквално плени: Дамата со најголема насмевка и харизма во Холивуд! (ВИДЕО)

Во овој пакет на опрема се вклучени два 10.25-инчни дисплеи на контролната табла и мултимедијални MBUX со гласовни команди, систем за избегнување на судир, систем за навигација кој вклучува станици за полнење и ниво преостанато на капацитетот на батеријата, како и 19-инчни алуминиумски бандажи.

„Mercedes-Benz EQC“ има пет седишта и багажник со капацитет од 500 литри. Должината е 4.761 мм, ширината е 1.884 мм, висината е 1.624 мм, а пак меѓуосовинското растојание е 2.873 мм. Вака опремениот модел има вкупна тежина од 2.425 килограми.

За споредба, „Mercedes EQC“ е за 8.600 евра поевтин од „Audi E-Tron“, а нето цената од 60.000 евра го прави квалификуван за остварување на еколошки бонуси на регионално ниво.

Прочитајте и...  Хороскоп за 13 август: Животот е убав за оние што знаат да го живеат

Компанијата „Daimler“ има вложено 1 милијарда евра во производството на батерии, така што оние кои го напојуваат „EQC“ се прават во фабриката во Дрезден.

Прочитај повеќе

„Каде ќе оди женава облечена како папагал“? Фановите ја подбраа Џеј Ло, а им пречи и мрсната коса! (ФОТО)

Васко Спасоски

Еднодневно издание на Д Фестивал во Дојран

Слободен печат

Софија Милошевиќ остро возврати на нападите на Инстаграм: Сите сме различни и во тоа лежи убавината на светот!

Слободен печат

Не е лесно да ја импресионирате свекрвата: Обидете се со Свекрвина торта

Слободен печат

9 соби, 16 бањи и шипки за стриптиз! Погледнете ја новата палата на Меган и Хари вредна 14,6 милиони долари (ФОТО)

Слободен печат

Дознал дека сопругата го изневерува со помош на Гугл мапс

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дејвид Бекам со децата на одмор во Грција, Викторија не е со нив

Слободен печат

7 најдобри астро комбинации за брак: Дали сте меѓу нив?

Слободен печат

Шерон Стоун: Ја измамив смртта трипати! Како ќе умрам следниот пат?

Слободен печат

Шон Конери е избран за најдобриот Џејмс Бонд во историјата (ФОТО)

Слободен печат

ФАСТ-тест – за брзо препознавање на мозочен удар

Слободен печат

Хороскоп за 13 август: Животот е убав за оние што знаат да го живеат

Слободен печат