-9 C
Скопје

Започна организирано собирање отпад во селата Башибос и Кочули

Во валандовските села Башибос и Кочули, по нивното внесување во организираниот систем за собирање отпад и поставување нови контејнери од страна на ЈП „Комунален сервис” почна да се подобрува заштитата на животната средина и да се поттикнуваат нови навики за поголема одговорност на жителите кон околината.

Од комуналното претпријатие во Валандово, соопштија дека неодамна почнале организирано да го собираат отпадот во селата Брајковци, Балинци, Марвинци, Удово, Чалакли, Дедели и Грчиште како и во двете туристички зони од кои едната е околината на манастирот „Свети Ѓорги”, а другата познатите водопади во непосредна близина на селото Кочули.

– Наша цел е за краток период да создадеме здрав и одржлив еко-систем во целата општина поради што апелираме до граѓаните отпадот да го фрлаат во поставените контејнери затоа што чистата животна средина,како предуслов за живеење во заедница со здрава иднина,е наша заедничка одговорност, велат од јавното комунално претпријатие во Валандово. 

Прочитајте и...  СП: Целта е остварена, Македонија забележа победа против Чиле!

Поврзани вести

Лавина во Русија: Властите стравуваат дека се затрупани 12 лица

Слободен печат

Почина хрватскиот амбасадор во Франција

Слободен печат

„Децата останаа сираци, без мајка, баба и дедо“: Погребани жртвите и убиецот од трагичниот настан во селото Расно

Слободен печат

Истражување: Јужноафриканската варијанта на коронавирус полесно се пренесува

Слободен печат

Портпаролот на Џонсон: Навални веднаш да биде ослободен

Слободен печат

Царовска: Нудиме реформа која се фокусира на знаењата на децата, интеграцијата не значи намалување на часовите

Слободен печат

Остави Коментар