ЗАПОЧНА ИСПОРАКАТА: Ердоган во рацете има моќно оружје – Слободен печат
ВестиРегион

ЗАПОЧНА ИСПОРАКАТА: Ердоган во рацете има моќно оружје

Стигна првата серија компоненти од противракетниот систем С-400.

Првата серија компоненти од рускиот противракетен систем С-400 се испорачани во воздухопловната база во близина на Анкара, соопшти турското Министерство за одбрана.

Останатите компоненти од С-400 ќе бидат испорачани во следните неколку денови, извести турската администрација за одбрана.

САД се противеше на овој договор и се одбидуваше да ја спречи Анкара во нејзината намера да го купи рускиот противракетен систем.

Вашингтон претходно ѝ се закани на Анкара дека ќе ја исклучи од програмата Ф-35 доколку ги купи од Русија С-400.

Противракетниот систем С-400 може да погоди мети на растојание од 400 километри и на висина до 35 километри.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close