Започна електронската наплата на патарините (ФОТО+ВИДЕО)

Денеска на „Коридорот 10“ започна со работа електронската патарина. Па така патарините на патот до Табановце до Гевгелија ќе бидат поевтини, а се предвидува времето за плаќање треба да биде пократко.

фото: Слободен печат

Како што најави директорот на ЈПДП, Зоран Китанов, корисниците на електронската картичка ќе платат помеѓу 2 и 7% пониска цена, иако за 7 отсто помали цени треба навистина многу да патувате. Електронската наплата се прави со картички кои ќе бидат достапни за 100 денари на наплатните рампи, или за 1.200 денари е достапен таг за автоматско отчитување.

Картичките и тагот се надополнуваат, а со тоа сопствениците на картичките добиваат попуст при секое полнење. За полнење од 201 до 10.000 денари попустот е 2%; од 10.001 до 50.000 денари попустот е 3%; од 50.001 до 300.000 денари попустот кој го добива корисникот е 7%.

Прочитајте и...  Заев му одговори на Ахмети: Ако ДУИ има ваков услов, нема да биде дел од идната Влада
фото: Слободен печат

Иако повисоките попусти ќе им бидат од корист на превозниците, од побрзото минување на патарините корист ќе имаат сите. Корисниците на тагови воопшто нема да мораат да застанат на патарините, но ќе треба да ја намалат брзината на движење за да се подигне рампата. Со електронската картичка возачот ќе треба да застане и да ја допре картичката до скенерот.

фото: Слободен печат

– Имајќи предвид дека наплатата на патарините веќе ќе може да се врши без запирање на возилото, односно тоа само треба да ја намали брзината на движење и наплатата се врши автоматски, ќе се придонесе и кон зголемување на протокот на возила и комфорот на граѓаните и патувањата. Дополнително корисниците на електронските картички ќе добиваат попуст при секое надополнување, рече Заев.

Прочитајте и...  Макрон уште еднаш го повика Иран веднаш да ја ослободи научничката, Фариба Аделхах
фото: Слободен печат

– Картичките и таговите ќе може да се купат на наплатните станици на Коридор 10 и во Контролниот центар во Петровец по што во наредниот период продажната мрежа ќе се прошири во институци со кои ќе склучиме договори за дистрибуција. Најдоброто нешто е што кога еднаш ќе земете картичка, нема повторно да мора да доаѓате за надополнување, бидејќи има веб апликација и може сами да ја надополните на телефон, рече Китанов, кој очекува до крајот на годинава 30 до 50 проценти од учесниците на сообраќајот да користат електронски систем на наплата.

фото: Слободен печат

– Првично ќе се мониторираат само наплатните станици по што ќе го унапредиме системот да врши контрола и на сите клучки на Коридорите 8 и 10. На овој начин ќе го забрзаме протокот на возила и ќе го унапредиме сообраќајот преку зголемување на безбедноста. Тесните грла, особено во летните месеци повеќе ќе ги нема, рече министерот за транспорт Сугарески.

Прочитајте и...  Нагло скокна бројот на новозаразени лица со ковид -19 во Србија

Минималната цена за нова картичка е 100 денари и минимални 300 денари за полнење.

фото: Слободен печат

Полнењето на картичките може да се направи или на наплатните рампи или онлајн. Дополнително од веб-страницата ќе може да се следи и состојбата на картичката, колку од кредитот е потрошен и колку е достапен за трошење.

До мај 2020 се предвидува сите патарини да бидат дигитализирани.

Прочитај повеќе

Променливо облачно време со повремен дожд, температура до 24 степени

Слободен печат

Четворица обвинети за непочитување на полицискиот час во Битола

Слободен печат

Невладините организации ќе добијат од Владата 30 милиони денари

Слободен печат

„Бентли“ планира да отпушти илјада работници

Слободен печат

Влада: Денеска поднесени 114 кривични пријави за ширење на заразна болест

Слободен печат

Се огласи Грета за хаосот во Америка: Младата активистка го осуди расизмот!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шпанија ги отвара границите за туристи на 1 јули

Слободен печат

Германски неонацисти тренираат во воен камп во Русија- никој не може да им го забрани тоа

Слободен печат

Путин: Норникел ќе ја надомести целата штета предизвикана од излевањето на нафтата

Слободен печат

Безбедностата камера „улови“ воспитувачка која усмрти бебе кое плаче (ВИДЕО)

Слободен печат

Америка закрепнува: Вработеноста во САД во мај порасна за 2,5 милиони

Слободен печат

Бројот на потврдени случаи на инфекцијата со коронавирусот расте побрзо од кога било

Слободен печат