Започна еден од најголемите судски процеси во Германија: Фолксваген го тужат 470.000 луѓе

Пред Вишиот покраински суд во Брауншвајг започна досега најголемиот судски процес во кој купувачите на возила Фолксваген бараат отштета.

Купувачите од автомобилскиот гигант бараат пари поради претрпената штета со скандалозното манипулирање со податоци околу количината на штетни гасови кај нивните автомобили со дизел мотори.

– Судот мора првенствено да процени до која мерка им е наштетено на купувачите на возилата Фоклсваген – рече на почетокот на судењето Михаел Неф, судијата во процесот.

Фолксваген тврди дека купувачите на возилата во кој бил вграден забранетиот софтвер не претрпеле никаква штета, и дека и понатаму ги користат своите автомобили.

Како обвинител во овој процес се јавува Сојузната канцеларија за заштита на потрошувачите и германскиот автомобилски клуб АДАЦ, кој застапува околу 470.000 купувачи.

Прочитајте и...  Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Обвинителите ја обвинуваат германската компанија дека „намерно и против правлата“ ги оштетила своите купувачи.

Како што е објаснето на почетокот на процесот, судот исто така треба да утврди дали штетата настанала со намалување на вредноста на автомобилите поради скандалот со манипулацијата или откако е одржана јавната расправа во Германија околу загадувањето на воздухот.

Експертите проценуваат дека случајот, поради сложеноста и фактот дека станува збор за прв случај со групно поднесување на тужба, би можел да биде префрлен на Високиот германски суд. Тогаш, процесот би можел да трае неколку години.

Компанијата Фолксваген во САД, каде во 2015 година е откриен скандалот со манипулацијата на вредностите на штетните издувни гасови, веќе исплати неколку милијарди долари казни.

Прочитајте и...  Македонија лидер во регионот по употреба на платежни картички

Прочитај повеќе

Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Слободен печат

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лагите и конспирациите за Ковид 19, не ја поштедија ни починатата 24 годишна девојка од Тетово

Мирослава Бурнс

Сопругата на Пендаровски ќе биде во избирачки одбор за гласање на заразени од коронавирусот

Слободен печат

Мицкоски: Народот одлучува за каква иднина ќе има, во каква држава сакаме потомци да живеат

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Слободен печат

Имунологот Јанковиќ: Ова не го очекувавме во Србија, ова е борба за опстанок

Слободен печат

Борисов: Постои демократски начин за преземање на власта, а тоа е на избори

Слободен печат