Запленети два тона кокаин, вреден 470 милиони евра

Во Полска се запленети речиси два тона кокаин од Колумбија, во вкупна проценета вредност од 470 милиони евра, изјави премиерот Матеуш Моравјецки

– Го спречивме најголемиот шверц во последните години, рече Моравјецки.

Дрогата најверојатно била наменета за црниот пазар на земјите од ЕУ.

Кокаинот бил измешан со креда и превезуван во контејнери, а го открила полициската царина во пристаништето Гдиња.

Полицијата потоа го следела неговото движење, за на тој начин да открие „многу професионална” лабораторија на една западна земја.

Уапсени се четворица Колумбијци, еден Иранец со престој во Германија и двајца Полјаци.

-Ова е првпат во историјата полската полиција да има работа со таква лабораторија, изјави Јарослав Шимчик, началник на полицијата.

Прочитајте и...  Слика со портрет на Македонец од 1726 година – најстар запис за населувањето на Македонците во Војводина

Во лабораторијата, исто така, биле пронајднеи неколку стотици литри хемиски супстанци, што веројатно содржат кокаин.

Прочитај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат коронавирусот за кибер напади врз корпорациите

Слободен печат

Либанскиот премиер се закани: Ќе платат одговорните за експлозијата – Бејрут како погоден од атомска бомба (ВИДЕО)

Слободен печат

Петковски: Повикот за Али Ахмети во Хаг не е случаен, и Шешељ го викнаа како сведок па го осудија

Слободен печат

Меѓу исчезнатите има и деца: Ураганот Исаија збриша цела населба, хаос во Њујорк и Вирџинија (ВИДЕО)

Слободен печат

Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

Слободен печат

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето” (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 30 луѓе, а над 3.000 се повредени

Слободен печат

Три и пол години казна затвор за Владимир Панчевски

Слободен печат

По 10 часовната судска расправа се очекува пресудата за Владимир Панчевски

Слободен печат

СТРАОТНИ СНИМКИ ОД БЕЈРУТ, небото се затемни, луѓето преплашени: Најмалку 30 загинати и повеќе од 500 повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Ахмети за Коха: Премиер не се станува ниту со 46 пратеници!

Слободен печат

ЗЕМЈА БЕЗ МАСКИ: Додека во остатокот од Европа тие се задолжителни, тука ги сметаат дури и за штетни

Слободен печат