Запленети два тона кокаин, вреден 470 милиони евра - Слободен печат

Запленети два тона кокаин, вреден 470 милиони евра

Во Полска се запленети речиси два тона кокаин од Колумбија, во вкупна проценета вредност од 470 милиони евра, изјави премиерот Матеуш Моравјецки

– Го спречивме најголемиот шверц во последните години, рече Моравјецки.

Дрогата најверојатно била наменета за црниот пазар на земјите од ЕУ.

Кокаинот бил измешан со креда и превезуван во контејнери, а го открила полициската царина во пристаништето Гдиња.

Полицијата потоа го следела неговото движење, за на тој начин да открие „многу професионална” лабораторија на една западна земја.

Уапсени се четворица Колумбијци, еден Иранец со престој во Германија и двајца Полјаци.

-Ова е првпат во историјата полската полиција да има работа со таква лабораторија, изјави Јарослав Шимчик, началник на полицијата.

Во лабораторијата, исто така, биле пронајднеи неколку стотици литри хемиски супстанци, што веројатно содржат кокаин.

Прочитај повеќе

Мусави: Тврдењата на европските сили за иранското кршење се неосновани

Слободен печат

Јандроковиќ: Претседавањето со ЕУ е потврда за посветеноста на Хрватска кон европските вредности

Слободен печат

Пропадна лидерската средба, спас за Законот за јавното обвинителство ќе се бара во осумте пратеници

Весна Тодоровска

Надлежните трагаат по високо обучените професионалци кои ги ликвидираа шкаљарците во Атина

Слободен печат

Во текот на ноќта запалени неколку автомобили во Атина

Слободен печат

Данските легенди на инди-рок сцената – Efterklang, пристигнуваат во Скопје!

Слободен печат

Остави Коментар

one + 18 =

Прочитај повеќе

Рама како претседавач на ОБСЕ во Украина на средби со државниот врв

Слободен печат

Независните пратеници од ВМРО-ДПМНЕ повикаа за донации за децата од „Медена земја“

Слободен печат

Заев: Имаме министри коишто не го употребуваат уставното име на државата

Слободен печат

Европјаните во Британија стравуваат од последиците на Брегзит

Слободен печат

Промените во агендата го спречуваат иранскиот шеф на МНР да отпатува во Давос

Слободен печат

Заев: Раководството на ВМРО-ДПМНЕ заговара опасни тези за поништување на Преспанскиот договор

Слободен печат