Заплената на пет тони кокаин во Венецуела се поврзува со кокаинот лоциран во Македонија

Заплена на повеќе од пет тони кокаин во водите на Аруба, кога се уапсени поморци од Црна Гора, се довеува во врска со заплената на килограмот кокаин во Македонија минатата недела, настан во кој исто така беше уапсен еден Црногорец и тројца Македонци, пишува српски „Блиц“.

Пет тони кокаин кои властите на Аруба ги пронајдоа на 25 јануари кога пресретнаа товарен брод кој пловел под знамето на Камерун, не е конечниот биланс на најголемата заплена во историјата на оваа островска земја, пишуваат тамошните медиуми. Иако на бродот „Ареса“ се пронајдени 5 илјади килограми, се верува дека на пловилото има уште дрога, такашто тоа пловило, долго 95 метри и широко 13 метри, се уште се пребарува.

Mas cu 5000 kilo di droga confisca y 10 Europeo deteni riba barco Aress

Mas cu 5000 kilo di droga confisca y 10 Europeo deteni riba barco Aress

Publiée par 24ora sur Mardi 25 février 2020

Во меѓувреме, медиумите во регионот објавија дека во меѓународна акција се уапсени Андрија Мугоша (30) од Подгорица, Драган Машановиќ (46) од Бар, Никола Маркиќ (29) од Котор, Видоје Латковиќ (42) од Котор, Михаило Ѓорѓевиќ (58) од Котор, Васко Радоњиќ (50) од Котор, Драгољуб Живковиќ (67) и Трипо Вискуповиќ (37) од КОтор. Исто така, наведено е дека во акцијата е приведен и Никола Мартиновиќ (41), државјанин на Србија, иако официјална потврда од српското МНР се уште нема.

Прочитајте и...  Заев: Потребни се избори за да го дочекаме новиот бран на коронавирусот целосно подготвени (ВИДЕО)

Интересно е дека холандски портал исто така објави дека заплената е поврзана со апсењето во Македонија на 20 февруари, кога се приведени четири лица – тројца Македонци и еден државјанин на Црна Гора – поради шверц на килограм кокаин во товар со банани кој допатувал преку пристаништето во Бар.

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев тогаш рече на прес-конференцијадека килограмот е дел од поголема количина на дрога која требала да заврши во Македонија, но дека не може да открие повеќе детали за да не ја загрози истрагата. Сега холандскиот портал „Крајмс“ (Crimes) наведува дека станува збор за истата истрага.

За потсетување, на граничниот премин на влезот во Македонија е контролирано возило од марката „ивеко“ со приколка, кое пренесувало банани, зад чиј волан бил Јован К. (31), државјанин на Црна Гора. По формалностите на царината, тој се упатил кон скопското село Крушопек во кое е запленета дрогата и се уапсени уште три лица.

Прочитајте и...  Терминот во којшто може сигурно да се очекува отворање на градинките е 15 јуни

На местото на настанот, во магацинот на фирмата која увезува банани, уапсени се синот и сопственикот на компанијата кој ја примил робата Ј.Е. (21), неговиот татко С.Е. и Р.И (51), работник кој бил задолжен за истовар.

Товарниот брод „Ареса“ испловил под знамето на Камерун од Суринам, а потоа застанал во Венецуела и продолжил кон Грција, која му била крајна дестинација, но е пресретнат во водите на Аруба. Првенствено е пронајден еден тон бел прав, но истрагата на пловилото и понатаму трае. Во акцијата учествувале полиции од повеќе земји.

Црногорската полиција соопшти дека вчера до апсењето дошло благодарение на информациите кои ги овозможиле безбедносните служби на Велика Британија, како и дека бродот е следен по целата рута од моментот кога испловил.

Прочитајте и...  Фругалската четворка против економскиот план на Меркел и Макрон

Прочитај повеќе

Кандидатските листи стокмени, се чека датумот за избори

Сите 38 нови пациенти со Ковид 19 се од исти семејства и кластери

Невработеноста во Франција на ниво од 1996 година

Слободен печат

На малчанскиот бербер му се заканува казна од 10 години до доживотен затвор

Слободен печат

Доколку бидат изземени од мерката „ваучери за домашен туризам“ 800 туристички агенции ќе затворат

Слободен печат

Шекеринска: Избори треба да организираме час поскоро затоа што ни треба држава и институции со полн капацитет

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Новите 24 случаи со Ковид-19 во Скопје се од општините Бутел, Сарај, Чаир, Аеродром, Студеничани, Гази Баба, Шуто Оризари, Кисела Вода и Карпош

Слободен печат

Ќе има казни доколку угостителите покрај укажувањета продолжат да не ги почитуваат протоколите

Слободен печат

Јапонија е „сериозно загрижена“ поради усвоениот закон за Хонгконг

Слободен печат

Спасовски: Ако има потреба да се прогласи вонредна состојба уште некој ден за справување со економските последици, тоа ќе го направиме

Слободен печат

Момче ја убило својата сестра додека таа спиела: Ја тепал со чекан до смрт, па го фрлил телото кај соседите

Слободен печат

Спасовски: Очекувам наскоро договор и одлука за отворање на границите во регионот

Слободен печат