Запалената пеперутка Ема Ливри: Балерината која изгоре на сцената (ФОТО)

Претставата „Леа Папилон“, во која украдената принцеза се претвора во пеперутка не е некоја позната балетска претстава. Најзначајно нешто во продукцијата на овој балет, чиј врв е кога крилјата на пеперутката ќе се запалат, била неговата ѕвезда, Ема Ливри.

Louis mérante emma livry

За жал, уште попозната станала по страотната трагедија, кога поради улогата ја изгубила битката со животот бидејќи премногу се приближила до пламенот.

Младата балерина не била единствената, голем број балерини настрадале откако плинската расвета станала популарна во театрите во 19 век. Многу балерини во Филаделфија, Лондон и Париз исчезнувале во пламенот. Ема Ливри сатанала нивен симбол, пишува Ози.

Имала само 16 години кога првпат настапила во париската опера во далечната 1858 година. Со сосема вообичаен изглед, сепак го задржувала вниманието на публиката. Наскоро станала вистинска ѕвезда на францускиот балет до таа мера што познатата примабалерина Марија Таглиони сама допатувала во Париз за да ја гледа.

Прочитајте и...  Спасовски за предлогот на ДУИ за кандидат премиер: Доста е со национализми, уцени не се прифатливи
Марија Таглиони

Burned Butterfly Emma Livry

 

Таглиони била маѓепсана од балетската умешност на непознатата Ливри и веднаш одлучила дека сака да го развива талентот на Ливри под нејзиното будно око.

Наполеон Трети во 1859 година донел проглас во кој наредил балерините своите костими хемиски да ги обработат за да станат огноотпорни. Процесот на картеноризирање се состоел од натопување на фустанот во хемиски раствор, но фустаните биле валкани, влажни и воопшто не биле елегантни. Но балерините се бореле против тие безбедносни мењрки.

„Господине, инсистирам на премиерите да играм во обичен балетски фустан“, му напишала Ливри на директорот на париската опера во 1860 година.

Burned Butterfly Emma Livry

Таа декларација на независност, но и тврдоглавост, ја чинело живот само две години подоцна.

Прочитајте и...  Интервју со Андријана Јаневска: Чест ми е да ја претставувам Македонија во ваков светски проект

На пробата на операта „Немата девојка од Портициј“, Ливри го пробувала фустанот преблизу до плинска светилка. Фустанот се запалил, а Ливри ги шокирала другите балетани и присутната публика кога почнала да трча по сцената во оган. Сите ја глеале балерината како се бори со пламените јазици.

Еден балетан и пожарникар притрчале да ѝ помогнат, а царот Наполеон Трети подоцна парично ги наградил поради тоа. Успеале да го изгаснат огнот, но 40 проценти од телото на Ливри било изгорено.

Фустанот бил целосно уништен, а жиците од корсетот ѝ се залепиле на ребрата.

Следните 36 часа ги поминала во гардеробата замотана во завои, а осум месеци по страшниот настан умрела од сепса.

Прочитајте и...  На анкетите им се „истопи“ рејтингот во јавноста

Нејзината смрт го вознемирила светот на тогашниот театар и балет, а одлучено е плинските ламби поинаку да се дизајнираат за да бидат побезбедни, а исто така и ткаенините за костимите да бидат од друг материјал.

Ема и покрај страшните болки што ги трпела поради изгорениците, останала тврдоглава дури и по трагедијата, велејќи: Ако некогаш се вратам на сцената, тоа нема да биде во оние грозни костими, премногу се грди“.

Прочитај повеќе

Ви треба идеја за ова попладне? Капучино сладолед торта – Разладете се со стил! (ВИДЕО)

Слободен печат

Рум торта со суво овошје

Слободен печат

Кортни Кардашијан го напушти реалното шоу по 13 години: Потребна ми е приватност

Слободен печат

Како да изберете совршена лубеница?

Слободен печат

Во судница прикажана слика од крвавиот Џони Деп на носилки, актерот првпат кажа што му направила Амбер (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Разладете го домот во најтоплите денови без климатизер

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Европа има сѐ помалку работа за странци: Ни се заканува раст на невработеноста и пониски плати

ПО „ЈАВНА СОБА“, СЕГА И „ГЕВГЕЛИЈАХАБ“: Порнографски клипови од жени од Гевгелија се шират по приватни пораки на Фејсбук

Мирослава Бурнс

Кејти Пери и Орландо Блум повторно докажаа дека имаат интересна смисла за мода (ФОТО)

Слободен печат

Лек за 100 болести: Боровинките се едни од најлековитите овошки

Слободен печат

Интервју со Андријана Јаневска: Чест ми е да ја претставувам Македонија во ваков светски проект

Јасмина Кантарџиева Димков

Измените во системот за евиденција на здравствените услуги ги скара ФЗО и матичните лекари