Запалена девојка којa била жртва на силување додека одела на судење!

Група мажи, вклучително и осомничениот силувач, запалиле 23-годишна двојка која била жртва на силување, додека одела на судење во северна Индија, што дополнително го разгори бесот на јавноста поради злосторствата врз жените во оваа земја.

Девојката која денес е нападната и запалена е во критична состојба, соопштија лекарите во северната индиска држава Утар Прадеш.

Девојката одела кон железничката станица за да присуствува на судското рочиште кога била полиена со бензин и запалена, соопшти полицијата.

– Пет лица учествувале во нападот врз неа, меѓу кои и човекот кој е обвинет за нејзиното силување- изјави полициски службеник за Ројтерс.

Девојката е во критична состојба, а „Би-Би-Си“ објави дека претрпела изгореници на 90 проценти од своето тело.

Прочитајте и...  Србија ќе воведе задолжителен ПЦР тест и 14-дневна изолација за странците

Сите пет напаѓачи се во притвор, соопшти полицијата.

Девојката во март оваа година пријавила во полиција дека била силувана на 12 декември минатата година, под закана од огнено оружје.

Во текот на изминатата недела, илјадници Индијци излегоа на масовни протести низ целата земја, по силувањето на 27-годишната ветеринарка во јужниот град, Хајдерабад.

Демонстрантите и пратениците бараат од судовите да носат  побрзи и поефикасни одлуки за случаите со силување и да изрекуваат построги казни.

Прочитај повеќе

Израел осуети кибер напад врз одбранбената индустрија

Слободен печат

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат

Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Слободен печат