Западните сили во паника: Руски агенти „оперираат“од француските Алпи

Во последните неколку недели сериозна афера за шпионажа ја потресе Србија, кога се сретнале пензионираниот српски полковник З.К. и членот на руската воена разузнавачка служба (GRU), Героргиј Келбан. Не е познато што српскиот офицер му дал на рускиот разузнавач, за што овој му дал одредена сума пари.

Сепак, не само Србија и регионот се соочуваат со овој проблем. Американски и европски разузнавачки агенции откриле дека руските воени разузнавачки персонал се наоѓа на француските Алпи, се вели во извештајот на „NBC News“ објавен во четвртокот. Веста за операцијата за прв пат ја објави францускиот весник „Le Monde“.

15-те членови на воената разузнавачка служба на „GRU“ живееле на француските Алпи, каде ја основале својата база за европски тајни операции, според извештаите. Имињата на наводните офицери претходно ги објави Белингкет, независна истражувачка група.

Прочитајте и...  Охрабрувачки трендови, помалку заразени, повеќе оздравени

Двајца руски агенти, Александар Петров и Руслан Боширов, се обвинети за труење со рускиот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во Велика Британија во 2018 година. Двајцата руски агенти, наводно, користеле псевдоними и воен нервен агенс за да ги трујат таткото и ќерката. Обајцата се опоравиле откако биле хоспитализирани. Руската влада го негираше учеството, велејќи дека „не разбира зошто е тоа направено и каков сигнал испраќа британската страна“.

– Слушнавме или видовме две имиња, но овие имиња не ми значат лично – тогаш им рече на новинарите рускиот дипломат Јури Ушаков.

„GRU“ е обвинета за оркестрирани сајбер-операции против Западот. Агенцијата беше обвинета во 2018 година за глобална хакерска кампања против агенциите за борба против допингот, компанија за нуклеарна енергија и организации кои се грижат за безбедноста на хемиското оружје, пренесува „Ројтерс“.

Прочитајте и...  Јеремиќ: Опозиционерите, здруженијата и синдикатите ќе дејствуваат како Обединета опозиција на Србија

Покрај сајбер-операциите, „GRU“ има и специјална оперативна единица, составена од членови на руската воена служба. Агенцијата, исто така, регрутира агенти „резервирани за најчувствителните задачи во голем број операции на „GRU“ – според извештајот објавен од „Ројтерс“.

Неколку челници на агенциите ги санкционираа западните земји, вклучително и САД, Велика Британија и Холандија.

Прочитај повеќе

Во Кина на крајот на јули за коронавирус се тестирале 4,84 милиони луѓе дневно

Слободен печат

Најмногу дожд во Демир Капија, Скопје Петровец и Охрид

Слободен печат

Турција негира дека е зголемен бројот на заразени со коронавирус во туристичките места

Слободен печат

САД ќе платат до 10 милиони долари за информации за луѓе кои се мешаат во изборите

Слободен печат

Дел од Јапонија објави вонредна состојба заради зголемување на бројот на заразени со коронавирус

Слободен печат

Истражување: Италијанците ги избегнуваат рестораните поради Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бајден виртуелно ќе ја прифати претседателската номинација на демократите

Слободен печат

Во пожар во болница во Индија загинаа осум пациенти со коронавирус

Слободен печат

Повторно зголемен број заразени со Ковид-19 во Германија – 1.045 нови случаи

Слободен печат

Над половина милион заразени со Ковид-19 на Флорида

Слободен печат

Фејсбук му блокираше порака на Трамп, Твитер му го блокираше штабот

Слободен печат

Во Либан пристигнува меѓународна помош, гувернерот ја нарече ситуацијата „апокалиптична”

Слободен печат