7 C
Скопје

„Западните медиуми не го сакаат Ѓоковиќ бидејки доаѓа од Балканот“

Откако започна пандемијата на коронавирусот, најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ, преживеа вистински „медиумски масакр“ во западните медиуми поради неговото однесување и ставови на, но и надвор од тенисот.

Непријатно изненадување за Ѓоковиќ на Ролан Гарос: Организаторот му ја прекина прес конференцијата откако почна да зборува за коронавирусот

Последните „удари“ започнаа пред стартот на Австралија Опен, кога во јавноста се појави смс-преписката со Крег Тили, но и за време на турнирот, кога беше обвинет дека ја лажирал повредата на стомачните мускули.

Ѓоковиќ: Скинав мускул во Мелбурн, не знаев дали ќе играм!

Тoгаш Ѓоковиќ рече дека чувствува болка и не ужива во тоа што отворено го напаѓаат медиумите.

– Не можам да кажам дека не ми е гајле, но мислам дека имам дебела кожа, да се занимавам со тие работи и да се концентрирам на она што е важно за мене – додаде тој.

Прочитајте и...  ЛШ: Ливерпул без навивачите се надева на подвиг против Реал Мадрид

Тој најави дека на крајот на годината ќе биде објавен документарец, во кој ќе биде објаснето сè што се случило во Австралија.

Ѓоковиќ е прекрасна личност, не е фер толку лошо да се однесуваат медиумите со него

Еден од двајцата тренери на Ѓоковиќ, Горан Иванишевиќ, изјави дека медиумите го „масакрираат“ српскиот тенисер веќе една година.

Се започна со Адрија тур, многумина и претходно го прозиваа, но никогаш какошто тоа го прават во последната година. Ова е како да го гледам филмот „Тексашки масакр со моторна пила“. Зошто е тоа така? Поради неговото потекло, на луѓето кои доаѓаат од Балканот, секогаш поинаку се гледа.

Исто така, Новак не се плаши отворено да зборува и да каже тоа што го мисли, но и да се бори за тоа во што верува.

Прочитајте и...  Нејмар стави крај на шпекулациите, јавно кажа дали останува или си оди од ПСЖ

– Сите со нетрпение го дочекаа она ср**е што се случи на УС Опен. Потоа во Австралија застана зад своите колеги тенисери, а медиумите повторно удрија по него. Единствено Навак зборува, сите останати молчат. За време на мојата кариера, многу тенисери правеа разни работи, но никој не беше третиран на тој начин како Ѓоковиќ – изјави Иванишевиќ во интервју за телевизијата Спортклуб.

Токму поради тоа на Иванишевиќ откако е тренер на Новак Ѓоковиќ, титулата на Австралија Опен му е најмила.

– Лично како тренер на Новак и како негов навивач, ова ми е наслатка победа. Ѓоковиќ најверојатно би рекол дека триумот на Ролан Гарос 2016 година или првиот триумф на Вимблдон му се најмили, но за мене по година во која медиумите го масакрираа… Чувството е навистина добро – изјави Иванишевиќ.

Иванишевиќ ги нападна критичарите на Новак: Многу добро знам какви болки имаше Ѓоковиќ

По неговиот тренер, и Ѓоковиќ им одговори на критичарите: Не бевте фер, но не е прв пат

Поврзани вести

Гвардиола се израмни со Мурињо, Сити прв фаворит за титулата во ЛШ!

Слободен печат

ВИДЕО: „Ауфидерзен“ и за Дортмунд, Реал закажа полуфинале со Челси!

Слободен печат

Димитриевски во врвна форма, прв стрелец против Адемар Леон

Слободен печат

ВИДЕО: Нападнат автобусот на Реал Мадрид на патот кон „Енфилд“!

Слободен печат

Адеми не е сериозно повреден, ќе игра против Виљареал

Слободен печат

Романска лекција за македонските футсалци во Темишвар

Слободен печат

Остави Коментар