Западен Балкан тема на средбата Варвициотис – Палмер

Европската перспектива на Македонија и Албанија и случувањата на Западен Балкан биле во фокусот на разговорите на алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Милтидис Варвициотис со заменик помошникот државен секретар на САД, Метју Палмер на нивната денешна средба во Атина.

– Дискусијата беше насочена кон случувањата на Балканот и во поширокиот регион. Посебен акцент беше ставен на прашањето за проширувањето на Европската Унија со Западен Балкан, по недонесувањето одлука за почеток на пристапни преговори со Албанија и Северна Македонија на неодамнешниот Европски совет, соопшти грчкото Министерство за надворешни работи.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, во соопштението се додава дека Палмер на средбата „го препознал придонесот на Грција како фактор на стабилност”, како и водечката улога што земјата може да ја игра во регионот.

Прочитајте и...  Состојбата не се подобрува: Нови 287 случаи на коронавирус во Србија, 11 лица починаа

– Беа дискутирани и начините на кои може да се зајакне лидерската улога на Балканот, со посилно присуство на политичко и економско ниво, се додава во соопштението.

Алтернативниот министерот за надворешни работи на Грција при тоа ја истакнал клучната улога што Солун може да ја игра во регионот како „престолнина” на Балканот.

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Азија, Метју Палмер од вторникот престојува во посета на Атина, при што, како што вчера објави МИА, се сретна со министерот за животна средина и енергија на Грција, Костис Хаѕидакис и со претставници на опозициската  партија СИРИЗА.

Прочитај повеќе

Светот допрва ќе ги осети последиците од короната: Вниманието е на вирусот, а демнее опасност за која никој не збори

Слободен печат

Протестите во Србија продолжуваат шести ден по ред

Слободен печат

Богојески: Гласајте за 10 за слободни медиуми, за кривично дело лажно политичко ветување

Слободен печат

Сувенири од 360.000 евра за промоција на Скопје 2014 шест години скапуваат во подрум

Слободен печат

Хоти: Приштина во дијалогот со Белград влегува единствено заради меѓусебно признавање

Слободен печат

Шекеринска: Десетина дена пред нападот во Собранието ќерката на Дурловски ми седеше во скут додека и читав приказна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Слободен печат

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат