„Заминете веднаш“: Американската амбасада во Киев ги повика Американците да ја напуштат Украина

Американска амбасада Киев/ Фото Stringer / Sputnik / Profimedia

Американската Амбасада во Киев денеска „ги повика” американските граѓани кои престојуваат во Украина да ја напуштат земјата без одлагање, во услови на зголемени тензии меѓу Западот и Русија околу Украина, пренесуваат американските медиуми.

„Амбасадата на САД ги повикува граѓаните на САД веднаш да размислат за напуштање на земјата”, соопшти амбасадата на својата веб-страница.

„Безбедносната ситуација во Украина останува непредвидлива поради зголемената закана од руска воена акција и може да се влоши без претходни предупредувања”, се додава во соопштениетоп на амбасадата.

Видео на денот