Заменик- префектот на Кукуш апелира до граѓаните да ги прекинат или ограничат патувањата во Северна Македонија

Повик до жителите на регионалната единица Кукуш (Килкис) да ги прекинат или да ги сведат на минимум патувањата во Северна Македонија, испраќа заменик- префектот Андреас Вергидис, јави дописничката на МИА од Атина.

Во писмената изјава, но и говорејќи за грчката телевизија „Мега”, ја изразува неговата загриженост за зголемениот број случаи на Ковид-19, како на Балканот, така и во нашата земја и ја истакнува потребата да се спроведат одредени мерки или контроли на грчката страна од двата гранични премини Дојран и Евзони за жителите на пограничните делови кои често патуваат во Северна Македонија.

-Грција не дозволува влез во земјата за државјани на Северна Македонија поради големото ширење на вирусот, меѓутоа, жителите не само на регионалната единица Килкис, туку и од соседните региони, заминуваат на кратки посети во соседната земја, главно во градовите блиску до границата, факт што ги предупредува надлежните дека може да има увезување на вирусот, вели Вергидис.

Прочитајте и...  Дефект во електродистрибутивната мрежа во Тетово, вечерва се очекува нормално снабдување со струја

Со ист повик, минатата седмица, како што објави МИА, излезе и градоначалникот на Лерин (Флорина) кој побара од жителите на општината, патувањата кај нас да ги сведат на минимум, само доколку е неопходно.

Прочитај повеќе

Франција: Расте бројот на новозаболени лица со Ковид-19 и на пациенти на интензивна нега

МИА Агенција

Филипче: Огромен ризик е доколку училиштата целосно се отворат и функционираат од почетокот на септември

Слободен печат

НБ ја укина дозволата за работа на Еуростандард банка, штедачите ќе бидат обесштетени

Слободен печат

Хаос во Брест: Белоруската полиција отвори оган кон демонстрантите (ВИДЕО)

Слободен печат

КЛАСТЕР „Тајна мала свадба Кичево“: Корона фатил младоженецот, невестата е суспектна ама во анкетите не кажале „да не пукне брука“!?

Мирослава Бурнс

Средба Заев – Гаши во хотел Белви

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Инцидент во миланската катедрала Дуомо: Уапсено едно лице

Слободен печат

Се намали вредноста на благородните метали поради руската вакцина за ковид-19

Слободен печат

Во Дебар двајца новозаразени од Ковид-19 и осум оздравени лица

Слободен печат

Нови 130 случаи на коронавирус во Хрватска

Слободен печат

Дел од Карпош без вода

Слободен печат

Милановиќ во приватна посета на Албанија по покана на Рама

Слободен печат