Заменик-министерот за здравство имал тарифи: 1.000 евра за операција на простата, 100 евра за сунет (ВИДЕО)

Емисијата „Фикс Фаре“, во албанската телевизија Топ Чанел синоќа објави истражување во кое тврди дека заменик министерот за здравство Асим Муса, бара мито за да се направи операција на пациент од Албанија во земјава. Истражувањето на „Фикс Фаре“ кое траело три месеци ги открива договарањата што ги прави заменик-министерот во болничките простории.

Топ Чанел потсетува дека Муса бил три години директор на две болници во Струга. Две години во општата болница и една година во болницата за нефрологија.

„Фикс Фаре“ како што објаснуваат почнале да го истражуваат овој случај бидејќи до нив стигнувале многу поплаки од пациенти за барање поткуп.

На почетокот соработниците на „Фикс Фаре“ размениле пораки со заменик-министерот и договориле термин и место за средба во Струга.

Прочитајте и...  Реакции на Мета, Рама и Баша по постигнатиот договор за изборната реформа

„Фикс“ успеа да се сретне со заменик-министерот, кој тврди дека треба да се направат анализи за да се види дали пациентот има потреба за интервенција. Во разговорот тој кажува дека опеарацијата ќе ја изврши во болница и ќе чини 1.000 евра и парите треба да му се даваат нему.

Доколку пациентот би се појавил во други околности би требало да плати повеќе за ова операција некаде 1.100-1.200 евра. Но, заменик-министерит ги убедува соработниците на „Фикс“ дека нема да платат за анализите што би чинеле околу 150 евра.

Дури според него, анализите треба да се напарават токму таму, бидејќи биле со подобра прецизност отколку во Албанија. Заменик-министерот во разговорот тврди дека тој овозможува и интервенција сунет за што се плаќа 100 евра. На крај од разговорот соработниците му се обраќаат на заменик-министерот дали ќе може плаќањето да го направат во тој момент за пакетот со што би добиле попуст, но Муса им побара плаќањето да биде направено во денот на интеревенцијата.

Прочитајте и...  Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

На прашањето на соработниците на „Фикс“ дали треба да остават капар за тоа што се договориле, заменик-министерот за здравство им вели дека доволни се 50 евра, но тие пари не би биле вклучени во цената на операцијата.

ТетоваСот пак објавува дека заменик-министерот за Здравство, Асим Муса се очекува да биде разрешен од сите државни и партиски фунции.

-Ќе биде разрешен веднаш – велат за ТетоваСот од ДУИ.

Прочитај повеќе

Македонија во очекување на преговарачката рамка со ЕУ

Слободен печат

Намалувањето на бројот на заболените, по рекордот в петокот

Слободен печат

Скопје, Штип, Куманово и Тетово уште денеска во карантин, Комисијата за заразни денеска ќе одлучува за следните чекори

Слободен печат

Сончево со мала до умерена облачност, температура до 30 степени

Слободен печат

Полицијата во Хамбург употреби водени топови против демонстрантите, еден полицаец е повреден (ВИДЕО)

Алек Стојковски

Илјадници Израелци протестираа против планот за анексија на Нетанјаху

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Болсонаро по стапките на Трамп: Претседателот се закани дека Бразил ќе ја напушти СЗО

Слободен печат

Одржана втората комеморација во Редфорд, родниот крај на Џорџ Флојд

Слободен печат

Неофашистите предизвикаа нереди во Рим, фрлаа шишиња и петарди по новинарски екипи (ВИДЕО)

Слободен печат

Антонов: Потполна глупост е дека Москва им помага на провокаторите на протестите во САД

Слободен печат

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на Даунинг стрит: Полицаец падна од коњот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ангеловска: Стапката на невработеност во првото тримесечје од 2020 изнесува 16,2 отсто и е историски најниска

Слободен печат