Заложничка драма во Германија во српски патнички автобус

Вооружено лице зеде три лица како заложници во патнички автобус на автопат на југот на Германија, пишува Билд. Патници и возачи биле нападнати на меѓународната автобуска линија Дортмунд-Белград на српскиот превозник „Ласта“.

Билд пренесува дека околу 21 часот се слушнале три детонации и дека полициски сили и хеликоптери се на терен, пренесува Ројтерс.

Билд наведува дека  автобусот дошол од странство.

Германската полиција на својот профил на Твитер, објави дека автопатот А9 помеѓу Хилполштајн и Грединг бил затворен во двата правци.

Еден патник, кој се качил во автобусот во Франкфурт, и кој, како што дознал Танјуг, се вика Фахрудин Кахровиќ, физички ги нападнал другите двајца патници.

Тој наводно бил совладан од возачот и другите патници, но се уште е во автобусот.

 

Очевидци тврдат дека Кахровиќ рекол дека добил порака од Алах дека мора да ги нападне патниците, бидејќи во спротивно ќе биде нападнат.

Преговарачите на германската полиција се на лице место и се обидуваат да ја решат ситуацијата, пренесуваат локалните медиуми.

Полицијата пристигна на местото на настанот во голем број, вклучително и припадници на специјалната единица на германската полиција .

Претходно медиумите објавија дека напаѓачот бил Србин и дека се работи за автобус на Ласта,од Белград но тоа се уште не е официјално потврдено.

Видео на денот