12 C
Скопје

Закопани посмртните остатоци од војниците кои загинале во нападот на Наполеон на Русија

Посмртните остатоци од руските и француски војници кои загинале во повлекувањето на француските сили од Русија во 1812 година беа закопани денеска недалеку од локацијата на битката на Березина, што е еден редок момент на француско-руското единство во годината кога се одбележува 200-годишнина од смртта на Наполеон.

На температура од минус 15 целзиусови степени и со обилни врнежи на дожд, посмртните остатоци на 126 борци беа положени во осум ковчези покриени со знамињата на двете земји.

На церемонијата присуствуваа повеќе стотици статисти облечени во униформи од тој период, но и бројни потомци на големи генерали од добата на Наполеон кои ги изгубиле своите животи на тоа место. Посмртните остатоци на жртвите претходно беа откриени во масовна гробница меѓу Смоленск и Москва.

Прочитајте и...  Филипче: Две илјади кинески вакцини од „Синофарм“ пристигнаа на аеродомот во Софија, до вечер ќе пристигнат во земјава

Сите војници загинале во битката кај Вјазма на 3 ноември 1812 година, две недели после почетокот на повлекувањето на француската армија кое кулминирало со конечна катастрофа и големи загуби за француската војска кај реката Березина.

Додека остатоците на француската армија се бореле, две руски армии кај Березина им нанеле огромни загуби.

Во моменти кога меѓу Русија и Западот владее тензија за бројни прашања, церемонијата во Вјазма, место кое се наоѓа на околу 200 километри западно од Москва, претставува редок момент на симболично единство.

Извор: Индекс.хр

Поврзани вести

ЕУ воведе санкции за официјални лица во Иран: Техеран одговори со прекинување на соработката

Слободен печат

Американската амбасада во Сараево нема да шпекулира за наводни изјави за територијални поделби

Слободен печат

Дачиќ: Не бев близок со семејството Милошевиќ, но не бев предавник

Слободен печат

77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Слободен печат

Лукаревска: Најостро демантирам дека Дејан Смилевски имал каква било допирна точка со МојДДВ

Слободен печат

Рашковски вози џип вреден 74 илјади евра кој не фигурира во неговиот анкетен лист

Слободен печат

Остави Коментар