Законот за попис заглави, а без него не можеме да се преброиме

Директорот на Заводот за статистика, Апостол Симовски, бара средба со пратеничките групи на политичките партии застапени во парлементот со цел да им објасни како ќе се спроведува пописот на население планиран за наредната година, со што се надева дека ќе успее да обезбеди поддршка за носење на законот. Ако законот не се донесе летово, веројатно пописот нема да може да се направи наредната година.

– Се обидувам да стапам во контакт со парламентраните групи и со аргументи да им објаснам што сакаме, зошто се носи законот за попис и тоа сакаме да го направиме пред предлог-законот да биде ставен на комисија. Важно е да се каже дека законот е правна рамка, но не и методологија за спроведување на попис. Нема време да чекаме законот да се носи во октовмри, тоа треба да се заврши час поскоро. Без закон дефинитивно нема попис – вели директорот на Заводот за статистика, Симовски.

Прочитајте и...  Трипуновски: Се обврзуваме во првите 100 дена да направиме корекција на Законот за тутун

Во врска со забелешката на ВМРО-ДПМНЕ дека пописот ќе се сведе на попишување на матични броеви, тој објаснува дека во вкупното население ќе влезат само луѓето што се отсутни од земјава пократко од една година, а не и оние што се отсутни подолго.

– Мора да прибираме податоци и за иселените, и тоа не треба да се политизира. Не можеме да си дозволиме да не знаеме колку луѓе се иселеле од државата, кога, каде заминале – потенцира  Симовски.

Тој вели дека за оваа обемна статистичка операција мора да има соработка од сите и од опозицијата, бидејќи ако се случи дел од населението да го бојкотира пописот, тогаш тој нема да биде целосен и нема да даде релевантни податоци.

– Мора да сме свесни и дека пописот е обемна операција, треба да се прават јавни набавки, да се ангажираат попишувачи, тие да се обучат, да се носат акти, а за сето тоа треба време – истакнува Симовски.

Прочитајте и...  Шахпаска: Вработувањата во здравството не се непотизам туку испорачување на вистински мерки кон граѓаните

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, вели дека партиска група составена од експерти работи на нов закон за попис, но до каде се работите и дали може во брзо време да видиме некое готово решение не кажува, вели да се праша во партијата. Портпаролот на партијата Наум Стоилковски, пак, за прашањата поврзани со пописот упатува одговори да се бараат кај нивната парламентарна група.

Засега глас нема ниту од претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, кој кога на 10 јуни го стави закнот на седница на комисијата, па потоа го тргна, рече дека за една недела повторно ќе го закаже. Но, од тогаш  поминаа три недели, а од Груби нема одговор на прашањето каква ќе биде судбината на законското решение што беше доставено во Собранието.

Прочитајте и...  Со камења и петарди нападната полициска патрола и зградата на РТ Војводина во Нови Сад (ВИДЕО)

Поранешниот директорот на Заводот за статистика, Дончо Герасимовски, вели дека со носење на законот за попис дефинитно се доцни, бидејќи тој треба да биде донесен една година пред одржувањето на пописот.

– Иселените мора да се попишат преку матичните броеви или преку електронската апликација што ќе биде изработена и ставена на интернет страницата на Заводот за статистика. Предлог-законот има 55 точки и по некои од нив може сериозно да се дискутира, како на пример тоа дека нема датум кога ќе бидат објавени резултатите од пописот, или пак тоа што еден пописен регион опфаќа 130.000 жители, а друг само 6.000. Да се политизира целиот процес не е во ничиј интерес, има иселени од сите етнички групи – вели Герасимовски.

Пописот треба да почне во април наредната година, а ќе чини  8,5 милиони евра. Прибирањето на податоци за првпат нема да се прави на хартија, туку во лаптопи.

Прочитај повеќе

Расте бројот на заразени со коронавирусот во Свети Николе

Слободен печат

Николовски од Кочани: За шест години ќе го затвориме преговарачкиот процес со ЕУ, а европското право ќе се преведе на македонски јазик

Слободен печат

Стојаноска: Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе издвојува денар за спортот и денар за културата од акцизите за горива

Слободен печат

Ангеловска со отчет за сработеното (ВИДЕО)

Слободен печат

Дискотеките и баровите во Бугарија ќе работат само на отворено, забранети свадби и крштевки

Слободен печат

Уште еден авио гигант „потклекна“ пред кризата: „United Airlines“ отпушта 36 илјади вработени

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филипче: Болниците имаат доволен капацитет, продолжуваме со пристапот на дијагностицирање и асимптоматски ностители

Слободен печат

Скопје го доби првиот кафе бар каде се служи со знаковен јазик

Слободен печат

За гласање пријавени 697 позитивни на Ковид-19 и лица во самоизолација и 9020 немоќни и хронично болни

Слободен печат

Реакција на Николоски по двете аудио снимки: Јас едно зборувам тие друго спинуваат

Слободен печат

„Да не го давиме Белград“: Режимот се обиде да манипулира со гневот на демонстрантите со вметнување на провокатори

Слободен печат

Боки 13 пријавил 40 функционери и бизнисмени

Горан Наумовски