Законот за ЈО и разрешувањето на Јанева од понеделник на дневен ред во Собранието - Слободен печат

Законот за ЈО и разрешувањето на Јанева од понеделник на дневен ред во Собранието

Од понеделник се очекува Собранието да започне со расправите за новиот закон за јавно обвинителство, како и за разрешувањето на специјалната обвинителка Катица Јанева.

Новиот закон за ЈО треба да го реши идниот статус на Специјалното обвинителство. Власта и опозицијата уште ги немаат усогласено ставовите околу законот за ЈО, но според извори на СДСМ, како што наведува МИА, постојат сериозни шанси да се постигне договор меѓу двете страни.

Од СДСМ велат дека доколку не се постигне договор тогаш Советот за јавни обвинители согласно законот треба да назначи в.д. специјален јавен обвинител, а не е исклучена можноста да се одржи и лидерска средба.

Судбината на СЈО е неизвесна и по отпочнувањето на постапката за разрешување на специјалната јавна обвинителка Јанева. Советот за јавни обвинители веќе го достави извештајот за нејзиното разрешување до Собранието.

Доколку Собранието ја донесе одлуката за разрешување, таа повторно ќе се најде пред СЈОРМ, според предвидената процедура.

Прочитај повеќе

Се појави нов мистериозен вирус – американските власти ги прегледуваат патниците од Кина на аеродромите

Слободен Печат

Секојдневните потреби го натерале прачовекот добро да го запознае морското дно

Слободен печат

Харадинај оди во Хаг

Слободен Печат

Курти сѐ уште е оптимист дека ќе има договор за формирање влада на Косово

Слободен печат

Бразил: Сменет министерот кој во говор го цитираше Јозеф Гебелс

Слободен печат

Поголема група мигранти од Средна Америка се движат кон САД

Слободен Печат

Остави Коментар

1 × five =

Прочитај повеќе

Ирански генерал доби санкции од САД

Слободен Печат

Ликвидација во Белград: Застрелан маж додека со сопругата го чекал детето пред училиште

Слободен печат

Словенија повлече шест и пол тони унгарско мисиркино месо поради птичји грип

Слободен Печат

Нема веќе ефтин алкохол за туристите на Балеарските Острови

Слободен печат

Трудо најави финансиска помош за семејствата на жртвите при падот на украинскиот авион во Иран

Слободен Печат

Процесот против Трамп во Сенатот продолжува во вторник

Слободен Печат