Законот за ЈО и разрешувањето на Јанева од понеделник на дневен ред во Собранието

Од понеделник се очекува Собранието да започне со расправите за новиот закон за јавно обвинителство, како и за разрешувањето на специјалната обвинителка Катица Јанева.

Новиот закон за ЈО треба да го реши идниот статус на Специјалното обвинителство. Власта и опозицијата уште ги немаат усогласено ставовите околу законот за ЈО, но според извори на СДСМ, како што наведува МИА, постојат сериозни шанси да се постигне договор меѓу двете страни.

Од СДСМ велат дека доколку не се постигне договор тогаш Советот за јавни обвинители согласно законот треба да назначи в.д. специјален јавен обвинител, а не е исклучена можноста да се одржи и лидерска средба.

Судбината на СЈО е неизвесна и по отпочнувањето на постапката за разрешување на специјалната јавна обвинителка Јанева. Советот за јавни обвинители веќе го достави извештајот за нејзиното разрешување до Собранието.

Прочитајте и...  Научниците со спротиставени мислења: Дали коронавирусот може да се пренесе преку воздух?

Доколку Собранието ја донесе одлуката за разрешување, таа повторно ќе се најде пред СЈОРМ, според предвидената процедура.

Прочитај повеќе

Бројот на заболени во Полска надмина 54 илјади, во еден ден уште 811 заразени

Слободен печат

Ракетен напад во Ирак: Три ракети паднаа во американска воена база

Слободен печат

Пандемијата ја чини глобалната економија 375 милијарди долари месечно

Слободен печат

Бразил заинтересиран за руската вакцина, но бара повеќе информации

Слободен печат

ОН го поздрави договорот меѓу Израел и ОАЕ, Иран го оквалификува како срамен

Слободен печат

Денеска во САД 1.500 починати и над 56 илјади новозаразени со коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Москва предупреди за прераспоредувањето на американските трупи во Европа

Слободен печат

Амбасадите на Белорусија во Москва и Киев под опсада: Најмалку шест лица уапсени (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп објави бизарен спот против Бајден, алудира дека е педофил (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Албанија за 10 дена – 1.714 новозаразени со Ковид-19

МИА Агенција

Помпео во Виена, правата средба закажана со Курц

Слободен печат

Синот на Хашим Тачи повреден во сообраќајна несреќа на Косово

Слободен печат