Закерберг со предлог до Трамп: „Олади малку“

Ова најверојатно се однесува на фактот дека „Фејсбук“ се најде под зголемен притисок да ги модерира изјавите на Трамп на својата платформа пишува „Аксиос“.

Извршниот директор на Фејсбук, Марк Цукерберг откако беше прозван од Доналд Трамп, критикуваше дека „изборот на зборови од страна на американскиот претседател ја довел компанијата во тешка позиција“.

Шефот на Фејсбук, Марк Цукерберг индиректно во телефонски разговор му предложил на претседателот на САД, Доналд Трамп, да „олади малку“.

Како што наведува сајтот „Аксиос“, два извори кои биле запознати со содржината од разговорот меѓу Трамп и Цукерберг што се одржал во петокот, наведуваат дека Цукерберг немал посебни барања од американскиот претседател, туку изразил загриженост поради неговиот „тон и реторика“, а изразил и несогласување со неговите неодамнешни изјави.

Ова се однесува на фактот дека Фејсбук се најде под зголемен притисок да ги модерира изјавите на Трамп на нивната платформа, откако Твитер веќе го стори тоа:

Прочитајте и...  Жбогар: Вирусот е дел од нас, никаде без маска!
Твитот на Трамп кој беше скриен од Твитер / Фото: EPA-EFE/SHAWN THEW

Твитер го сокри твитот на Трамп: Kога ќе почнат грабежите, ќе почне и пукањето

 

Прочитај повеќе

Србија: Во Белград и Нови Сад започна антивладиниот протест

Слободен печат

Црна Гора: Потврдени 87 нови случаи со Ковид-19 во последното деноноќие

Слободен печат

Шекеринска: Граѓаните денес се еднакви со најмоќните во НАТО и со отворено добредојде во ЕУ

Слободен печат

Грција: Регистриран 41 нов случај на коронавирус, 26 од нив се туристи

Слободен печат

Српската опозиција бара информации за сите уапсени на протестите, назначување нов кризен штаб и објективност на РТС

Слободен печат

Николоски: Изградба на автопатот од Градско преку Прилеп до Битола и грчката граница

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Девојка од Тетово е 24-годишниот пациент починат од Ковид-19: Попуштило срцето и добила тромбоемболија

Мирослава Бурнс

Над 12 милиони луѓе заразени со Ковид-19 ширум светот

Слободен печат

Уапсени 40 учесници во заложничката криза недалеку од Јоханесбург

Слободен печат

Зибери: Ќе бидам премиер за сите, ги поканувам сите заедници да гласаат за нова надеж во земјата

Слободен печат

Во Ерџелија приведени неколку лица осомничени за изборен поткуп

Слободен печат

Во Дебар шестмина новозаразени со Ковид-19

Слободен печат