Закажана седницата за формирање на техничка влада

Седницата за формирање на техничка влада е закажана за 16:30 часот од страна на претседателот на Собранието, Талат Џафери. Рокот за изгласување на оваа нова Влада е до полноќ.

Од СДСМ за технички премиер е предложен досегашниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски за технички премиер, Славјанка Петровска за дополнителен заменик министер за внатрешни работи, Санела Шкријељ дополнителен заменик во труд и социјала.

ВМРО-ДПМНЕ го предложи Наќе Чулев за технички министер за внатрешни работи, потоа Рашела Мизрахи за технички министер во труд и социјала, Гордана Димитриовска во финансии, Цветан Трипуновски во земјоделство и Невенка Стаменковска технички министер за информатичко општество и администрација.

Прочитајте и...  Милевски: Изборите за нов штипски градоначалник ќе се одржат во декември

Прочитај повеќе

Специјално Обвинителство на Косово: Жена обвинета за тероризам

Слободен печат

Правниот тим на Движењето за одбрана на Косово и Метохија: „Вашингтонскиот договор не е ништо друго освен тајно незаконско одрекување од дел од државната територија“

Илинка Иљоска

ЕК почна со мониторинг на владеење на правото во земјите-членки на ЕУ

Слободен печат

Руденко: Русија, САД и Франција работат на деескалација на ситуацијата во Нагорно-Карабах

Слободен печат

Утре почнува учебната година: Царовска го објави ТВ распоредот на часови од прво до деветто одделение

Слободен печат

Димитров – Јан Хекер во Берлин: Реафирмација на германските напори за заокружување на Преговарачката рамка

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Меркел за тензиите меѓу Турција и Грција во Егејот: Мала е разликата меѓу конфликт и мирно решение

Слободен печат

Средба Заев – Чаба: Нови историски можности во евроинтеграциите и економијата за граѓаните и за државата

Слободен печат

Донација за ЈЗУ Здравствен дом Струмица: Заштитни маски и скафандери во вредност од 5.000 евра

Слободен печат

Нема потпис од Заев: Одлуката за прекин на флексибилното работно време повторно на Влада

Слободен печат

ССМ ги потсетува работодавачите: До крај на годината да ја исполните обврската за исплата на К-15

Слободен печат

Костадинов: Неодговорноста на ВМРО-ДПМНЕ излезе на виделина, 30. асистенти остануваат на улица

Слободен печат