Закажан самитот на ЕУ лидерите на 1. и 2 октомври

Лидерите на Европската унија ќе се соберат на самитот во Брисел на 1 и 2 октомври, потврдено е во кабинетот на претседателот на Европскиот совет.

Портпаролот Баренд Лејтс вели дека претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, по втор пат имал негативен тест на Ковид-19 и продолжува со подготовките за самитот со кој ќе претседава.

Самитот на ЕУ-27 првично беше закажан за 24 и 25 септември, но беше одложен затоа што службеникот за безбедност на Мишел бил позитивен на коронавирус. 

Прочитајте и...  Времето денеска сончево со слаба магла и температури до 25 степени

Поврзани вести

Освен пандемијата зимава на Балканот му се закануваат и катастрофални поплави

Слободен печат

Шведска ги укинува рестриктивните мерки за повозрасните луѓе, немало докази за втор бран на новиот коронавирус

Илинка Иљоска

Спасовски: Потребата од соработка во регионот и со ЕУ е поизразена од кога било

Слободен печат

ЕУ: Членките на СЗО потранспарентно да известуваат за пандемијата

Илинка Иљоска

Во Косово се приведени 19 сириски државјани

Илинка Иљоска

Град Скопје во свои раце ги зема инспекциските служби од општините за да нема дивоградби како „Мавровка“

Остави Коментар