Закани и навредливи зборови кон лидерот на средношколскиот Сојуз поради договорот за државната матура

„Кој си ти да одлучуваш за цела генерација“, „П*дер еден скапан не за*ба цела генерација“, „Да умрете сите од еден до последен“, се дел од пораките кои како закани од средношколци ги добивал лидерот на средношколскиот Сојуз, Бленди Ходаи, по постигнатиот договор за државната матура. Тој вели дека е запрепастен од говорот на омраза на негови врсници и пораките кои ги добива од нив.

– Се обидовме и со другите средношколски организации да седнеме на маса и да преговараме, но ова се одговорите кои ги добиваме – вели Ходаи за „Слободен печат“.

Средношколски фронт и Средношколски глас се другите средношколски организации кои се против договорот за матура кој Сојузот го постигна со премиерот Зоран Заев, а овие организации на нивните Фејсбук профили најавија и протести и бојкоти против договорот.

Прочитајте и...  Истражување во Србија: Три четвртини од младите поддржуваат враќање на задолжителниот воен рок

– Сојузот не добил информации за тоа дека ќе протестираат некои средношколци, но се уште ми стигнуваат приватни пораки со навредливи содржини – додава Ходаи, кој не е сигурен дали пораките се испратени од ученици кои се дел од двете новоформирани средношколски организации.

Поврзани вести

Шахпаска: Секој има право на достоинствен живот без оглед на возраст, пол, расна и етничка припадност

Слободен печат

Форбс: САД признаа дека Ф-35 се неуспех

Слободен печат

Нема ли тајвански вакцини, бидејќи оние од Кина ќе стигнат на кинеско куково лето

Ана Анастасовска

ВИДЕО: Иницијатива против урбано дивеење: Ќе бараме средба и со Заев за да се спречи урбаната мафија во Ѓорче

Поради изолација на судијата Огнен Ставрев, рочиштето за „Титаник” одложено за 17 март

Слободен печат

Затворен угостителски објект во село Вруток, работел по дозволеното време

Слободен печат

Остави Коментар