Зајон е Дрејмонд Грин со ракети во задникот

За Вилијамсон заврши сезоната во НЦАА лигата по поразот на неговиот универзитет „Дјук“ од Мичиген стејт, но лудилото околу него не престанува.

Никој не се сомнева дека токму Вилијамсон ќе биде избран како прв пик на претстојниот драфт, поради што неколку екипи како Њујорк никс, Чикаго булс, Мемфис гризлис почнаа да „танкираат“, поточно намерно да ги губат натпреварите како би имале поголеми шанси да бираат први на драфтот. За него сметаат дека е најдобриот кошаркар кој се појавил во последните 20 години, поточно од Леброн Џејмс.

„Њујорк тајмс“ објави дека Зајон Вилијамсон ќе биде дел од американската репрезентација, популарниот „дрим тим“, на СП во Кина, а НБА скаутите почнаа да ја анализираат неговата игра.

Прочитајте и...  ХОРОР ВО АВСТРАЛИЈА: Поранешен рагбист ги запалил сопругата и трите деца па се самоубил

„Нешто најблиску што сега постои во НБА е најверојатно Дрејмонд Грин, со тоа што Зајон е многу подобар атлета. Тој е Дрејмонд со ракети во задникот. Игра како крилен центар, а во ниска петорка може да игра и на центарската позиција. Знае да додава во вистинско време, може да презема и да чува играчи на секоја позиција“ изјави еден од скаутите кои ја анализираа неговата игра.

Прочитај повеќе

Казната на Сити може да го врати Пеп Гвардиола во Барселона

Слободен печат

Идеалниот тенисер според Надал: Бекендот на Ѓоковиќ, форхендот на Федерер… (ВИДЕО)

Слободен печат

Стерлинг го запали алармот во Мадрид: Се сликаше во дрес на Реал

Слободен печат

Парите го вртат светот: Лигата на шампионите со повеќе натпревари во иднина

Слободен печат

Проблеми за Ливерпул, без Хендерсон на реваншот со Атлетико!?

Слободен печат

Ѓоковиќ расположен пред Дубаи, Иванишевиќ подготвува „одмазда“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

11 − седум =

Прочитај повеќе

Роналдо в сабота ќе го игра 1.000 натпревар во кариерата! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија со 10 натпреварувачи на „Мавровскиот меморијал“

Слободен печат

Арсенал нема пораз во 2020, а најголемото изненадување доаѓа од Италија

Слободен печат

Млад навивач на Јунајтед му пиша на Клоп да престане да победува! (ФОТО)

Слободен печат

Комедија на мечот Хетафе – Ајакс! (ВИДЕО)

Слободен печат

Абидал: Проблем со Меси? Една важна работа научив овие денови!

Слободен печат