Зајакна доларот на пазарот на валути

Американската валута остана стабилна и во однос на европската, па цената на еврото се движи околу 1,1240 долари, што е исто како и во текот на вчерашното тргување.

Вредноста на доларот во кошницата од валути забеллежа пораст на денешното тргување на пазарот со валути. Неговиот индекс, кој ги следи движењата на американскиот во однос на шесте најважни светски валути, утрово порасна на 97,48 бодови откако на вчерашното затворање на берзите изнесуваше 97,40 бодови.

Притоа влијанието на американската во однос на јапонската валута порасна од вчерашните 107,25 на 107,65 јени.

Американската валута остана стабилна и во однос на европската, па цената на еврото се движи околу 1,1240 долари, што е исто како и во текот на вчерашното тргување.

Цената на нафтата, пак, утрово забележа пад, по вчерашниот раст. На американскиот пазар цената за барел се лизна за 0,7 отсто, на 39,40 долари, додека на лондонскиот пазар барелот поевтини за 0,6 отсто на 41,45 долари.

Прочитајте и...  Царовска: Да не дозволиме ВМРО-ДПМНЕ да го згази сѐ она што заедно го направивме

Прочитај повеќе

Вработен во прес-службата на Меркел наводно шпинирал за Египет

Слободен печат

Во Калифорнија го оспоруваат решението за странските студентски визи

Слободен печат

Од денес во Италија забранет влез за државјани на 13 земји, на списокот и С. Македонија

Слободен печат

Огненовски од Демократи: Да се врати украденото од народот и да се донесе една изборна единица

Миа Агенција

Во Словенија одобрена апликација за следење на новиот коронавирус

Слободен печат

Северна Кореја: Разговори со САД би му користеле само на Вашингтон

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Стејт департмент: Одобрена продажба на борбени авиони Ф-35 на Јапонија

Слободен печат

Гутереш: Латинска Америка и Карибите се новата „жешка точка” во пандемијата на Ковид-19

Слободен печат

Нови 1.3 милиони отпуштени работници во САД бараат помош за невработени

Бојана Нојиќ

Уште една експлозија во околината на Тенхеран

Слободен печат

Три дена до завршување на предизборната кампања, „Можеме” и „Обнова” ветуваат дека по 15-ти јули доаѓаат најдобрите четири години

Слободен печат

Речиси две недели имаме стабилен бројот на активни случаи на Ковид-19, болничките капацитети доволни за прием на пациенти

Слободен печат