7 C
Скопје

Захарова: Русија конструктивно ќе одговори на позитивните сигнали од САД

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска изјави дека Русија никогаш не одбила да соработува со американските партнери и конструктивно ќе одговори на секој нивен позитивен сигнал.

– Руско-американските односи ги гледаме онакви како што треба да бидат, истакна Захарова, пренесе Тасс.

На овие односи гледаме како на односи на еднакво, заемно почитување и заемно корисно партнерство. Така ние ги гледаме, додаде таа.

– Од друга страна, исто така, ги гледаме и чекорите што, да речеме, Брисел ги презеде под притисок на Вашингтон и не можеме да не ги видиме, рече Захарова, додавајќи дека Русија никогаш не одбила да соработува, дури и во најтешките моменти.

Значи, ние ќе одговориме на позитивните сигнали конструктивно, додаде таа во интервју за телевизијата Русија-24.

Москва најавува реципроцитет на санкциите на САД и на ЕУ: Наскоро ќе ги развеселиме Американците

Прочитајте и...  ВМРО-ДПМНЕ за Рашковски: Скандали не се покриваат со оставка

Поврзани вести

Фаучи: Сите вакцини против ковид-19 одобрени во САД се безбедни

Слободен печат

Искра Михајловска: Архитектите се должни да помогнат да се избегнат итарпејовските манипулации при градењето и заштитата на објектите

Александра Бубевска

Индија со рекорден број на новозаразени, Мумбај се подготвува за целосно затворање

Слободен печат

Германски експерт предупредува: Полицискиот час е контрапродуктивен

Слободен печат

Ирската комисија почна истрага против Фејсбук откако беа објавени личните податоци на корисници

Слободен печат

Филипче до медицинските лица: Благодарност до сите заслужни за професионалноста, одговорноста и енергијата

Слободен печат

Остави Коментар