ЗАГРИЖУВАЧКИ: Убер примиле повеќе од 3.000 обвиненија за сексуален напад во САД минатата година - Слободен печат

ЗАГРИЖУВАЧКИ: Убер примиле повеќе од 3.000 обвиненија за сексуален напад во САД минатата година

Убер (Uber Technologies Inc) објави дека примиле повеќе од три илјади обвиненија за сексуален напад, вклучително и силување, поврзани со патувања во САД во текот на минатата година во која имало околу 1,3 милијарди возења.

Убер исто така објави дека бројките за минатата година покажуваат пад од 16 проценти на инциденти во однос на 2017 година во петте најсериозни категории на пријавен сексуален напад.

Извештајот беше објавен затоа што Убер е под голем притисок од регулаторите во многу градови, вклучително и Лондон, кој неодамна ја укина лиценцата за таа патничка услуга заради „зачестеност на пропусти“ за безбедноста и заштитата.

Убер наведува дека извештајот од 84 страници ја покажува посветеноста на компанијата за транспарентност со цел „зголемена одговорност и подобрување на безбедноста за Убер и целата индустрија”. Според нив,  99,9 отсто од сите нивни 2,3 милијарди возења во текот на 2017 и 2018 година завршиле без безбедносни инциденти.

Убер, компанија што работи во околу 70 земји, најави дека ќе го искористи она што го научи во изготвувањето на извештајот на САД за своите „следни чекори” во други земји, иако не се обврза да донесе нови извештаи.

Прочитај повеќе

Тачи договорот за авиолинијата го смета за одличен и незаменлив проект

Слободен печат

Тачи: Со Гренел зборувавме за дијалогот Косово-Србија

Слободен печат

Хафтар воведе забрана за сите видови авиони: Ќе го соборам секој што ќе полета од Триполи

Слободен Печат

Османи: ДУИ ќе го почитува принципот „победник со победник“

Слободен Печат

О2 иницијативата бара објаснување за одложувањето на расправата за забрана за увоз на отпад во Собранието

Слободен печат

ЦИА ОТКРИВА: САД го поддржувале Садам Хусеин во нападите со нервен гас врз Иран

Слободен Печат

Остави Коментар

13 − eleven =

Прочитај повеќе

НОВА ТРГОВСКА ВОЈНА НА ПОВИДОК: Британците предизвикуваат гнев, а причината се Гугл и Фејсбук

Слободен печат

Макрадули: Во 2020 нов повик за субвенции за поставување филтри кај мали и средни компании

Слободен Печат

Продолжува процесот за отповикување на Трамп

Слободен Печат

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ТУРЦИЈА: Почуствуван е и на грчкиот остров Лезбос

Слободен печат

Кина го затвора Вухан поради опасност од ширење на коронавирусот

Слободен Печат

Отфрлени промените на предлог-законот за Брегзит

Слободен Печат