ЗАГРИЖУВАЧКИ РЕЗУЛТАТИ ОД ИСТРАЖУВАЊЕ: Британците постари од 90 години се почесто користат кокаин

Британските пензионери постари од 90 години сè почесто се хоспитализирани поради употреба на кокаин, покажа истражување на Националната здравствена служба.

Во извештајот се наведува дека 10 постари пациенти биле примени во болница со нарушувања на менталното здравје, но и проблеми во однесувањето заради употреба на дрогата.

Анализата покажа зголемување на бројот на лица на возраст од 60 години и повеќе кои биле лекувани за нарушувања поврзани со кокаин за 88 проценти од 2009 година, кога биле пријавени 45, за разлика од 379 лица оваа година.

Според податоците на Службата, бројот на малолетни лица хоспитализирани поради употреба на кокаин е ист како лани, но за петпати поголем од пред десет години.

Прочитајте и...  Кекеновски: Онака како што избега, така ќе го вратиме бегалецот од Будимпешта

Д-р Емили Финч, од одделот за зависности при Кралскиот колеџ за психијатрија, рече дека зголемувањето на бројот на пензионери кои земаат дрога е поврзано со долгиот животен век, зголемување на чистотата на дрогата и падот на неговата цена.

Таа истакнува дека овој тренд е „длабоко загрижувачки”.

– Многу луѓе не сфаќаат дека користењето кокаин може да предизвика проблеми со менталното здравје, поради што луѓето можат да завршат во болницата, рече д-р Финч.

Прочитај повеќе

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум судански министри поднесоа оставка

Слободен печат

Дел од Карпош утре без вода

Слободен печат

Шекеринска: Ние не плаќавме за стиропори кои глумат мермер, напротив решивме парите да заминат во малите бизниси

Слободен печат

Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врховниот суд на САД донесе важна одлука против Трамп поради која тој збесна

Слободен печат

Кучиња откриваат коронавирус во Обединетите Арапски Емирати

Слободен печат

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Слободен печат

Митрески: Нашиот план е до 2024 година да отвориме околу 80 отсто од поглавјата со ЕУ

Слободен печат

Мицкоски: Ние се бориме против оние кои го хушкаат народот за да си делат тендери, да возат „мајбах“

Слободен печат