Загрижувачки предупредувања: За 10 години роботите ќе ни одземат околу 20 милиони работни места – Слободен печат
ВестиПланета

Загрижувачки предупредувања: За 10 години роботите ќе ни одземат околу 20 милиони работни места

Ова предвидување произлегува од новата студија, која денеска ја објави „Оксфорд Економикс“, на независната истражувачка компанија од Велика Британија, пишува „Фајненшал Пост“.

Растот на бројот на роботи би можел да избрише 20 милиони производствени работни места до 2030 година, покажува најново истражување.

Ова предвидување произлегува од новата студија, која денеска ја објави „Оксфорд Економикс“, на независната истражувачка компанија од Велика Британија, пишува „Фајненшал Пост“.

„Иновациите на полето на уметничката интелигенција, машинското учење и компјутерските сили сугерираат значајно забрзување во усвојувањето на роботите во услужните сектори“ пишува во истражувањето.

Истражувањето ги анализирало седумте напредни економии во светот: САД, Германија, Велика Британија, Франција, Шведска, Јужна Кореја, Јапонија и Австралија.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close