8 C
Скопје

Загрижувачка ситуација за 74.000 вработени: Намалена потрошувачката на сладолед во Италија

Италија, која е светски лидер во производство на сладолед, оваа година поради пандемијата на Ковид-19, забележа 23 отсто помала побарувачка и потрошувачка, во однос на минатата година, пишува агенцијата АГИ.

Според агенцијата, ситуацијата е загрижувачка, бидејќи занаетчиското производство на сладолед во Италија вработува 74 илјади работници во 39 илјади слаткарници.

Италијанските производители на сладолед годишно користат 220 милиони литри млеко, 64 милиони килограми шеќер, 21 милиони килограми свежо овошје и 29 милиони килограми други производи.

Досега производството и продажбата на сладолед имаа годишен приход од 4 милијарди и 200 милиони евра.

Кризата во продажбата на сладолед се појави поради намалениот број странски туристи кои се главни потрошувачи на овој деликатес. Засега има 10 милиони туристи помалку од претходните години, а 23 проценти помалку Италијанци од лани. 

Прочитајте и...  Мицкоски: Лажен патриотизам е да ја ограбуваш државата, во исто време кога евтино го продаваш тоа што е најскапо за македонскиот народ

Поврзани вести

ЕУ предупредува за раст на антисемитизмот

И.И.

Димитриеска- Кочоска: ДИК донесе решение со кое ги отфрли обвинувањата на Филипче

Слободен печат

Некој го прекрстил Царот Лазар во Јован Милостив на фрескоживописот во манастирот Свети Јоаким Осоговски

И.И.

Димитриеска-Кочоска: Буџетот за 2021 година се сведува на расфрлање на пари за непродуктивни цели

Слободен печат

САД воведоа санкции кон иранската група Шахид Меисами

И.И.

ВИДЕО+ФОТО: Чешка повторно ги отвори баровите, рестораните и продавниците

Слободен печат

Остави Коментар