6 C
Скопје

Загриженост во Норвешка: Најголем пад на бројот на венчавки од 1927 година

Во Норвешка во 2020 година бројот на венчавки се намали за 19 проценти во споредба со претходната година, што е најголем пад од 1927 година.

Норвешката агенција за статистика денеска соопшти дека поради пандемијата и рестриктивните мерки има опаѓање, така што во 2020 година биле направени 16.200 венчавки во земјата со 5,4 милиони жители.

Во 2019 година имаше 3.000 венчавки повеќе отколку во 2020 година, рече Ана Маргрет Томерас од Агенцијата за статистика.

– Бројките покажуваат дека мерките против коронавирусот воведени на 12 март принудија многу двојки да ги одложат венчавките. Дали бројот на венчавки ќе се зголеми оваа година ќе се знае набрзо, додаде таа. 

Прочитајте и...  Спречен бунт и атентат врз Лукашенко, руските разузнавачи уапсија двајца

Поврзани вести

Вучиќ: Србија ќе биде велесила во производството на вакцини

Слободен печат

Лекарот на Навални предупреди дека неговото здравје се влошува

Слободен печат

ВИДЕО: Пентагон потврди, објавената снимка со НЛО е вистинска

Слободен печат

Чешка протера 18 руски дипломати, обвинети се дека работеле за специјални служби

Слободен печат

Вучиќ за нон – пејперот на Јанша: Ниту сум видел мапа, ниту пак план – се залагам за постојните граници

Слободен печат

Веља Невоља и Месар во паника: Пронајдена ДНК трага од нивна жртва – мислеа дека ако „нема тело – нема дело“

Слободен печат

Остави Коментар