Загреб станува нов балкански центар за нискобуџетни летови: „Рајанер“ зимава ќе лета на 24 дестинации

Нискобуџетниот авиопревозник „Рајанер“ го претстави зимскиот ред на летање од и до аеродромот во Загреб, кој вклучува летови до 24 дестинации во 16 земји, јавуваат медиумите.

Исто така, компанијата најави дека ќе воведе и трет авион во својата база на аеродромот во декември, со што очекува околу милион патници на сите линии идната година, најави денеска претседателот на управниот одбор на „Рајанер“, Мајкл О’Лири.

Заедно со постоечките 15 линии, од почетокот на декември компанијата ќе го поврзе Загреб со уште девет меѓународни дестинации, а трите авиони од типот Ербас А320 со капацитет од 180 седишта, ќе сообрааќаат од и кон: Баден Баден, Базел, Брисел, Дортмунд, Даблин, Диселдорф, Ајндховен, Франкфурт, Гетеборг, Лондон, Малага, Малта, Малме, Манчестер, Меминген, Милано, Неапол, Осло, Париз, Пафос, Подгорица, Рим, Софија и Солун.

Претставникот на „Рајанер“, О’Лири нагласи дека за разлика од домашната компанија „Кроација ерлајнс“, тие не добиваат никаква помош од државата, но и потенцираше дека немаат намера да го уништат хрватскиот национален авиопревозник. Тој рече дека „Рајанер“ сака „Кроација“ да биде „жива и здрава,“ како и дека немаат исти патници и не летаат на исти дестинации.

Видео на денот