Загинаа осум цивили во воздушен напад во Авганистан - Слободен печат

Загинаа осум цивили во воздушен напад во Авганистан

Најмалку осум лица, најверојатно цивили, меѓу кои и едно дете, загина во воздушен напад во авганистанската покраина Нангархар, изјавија локалните жители.

Цел на нападот било возило во кое се наоѓале цивили.

Нападот следеше по изјавата на САД дека е остварен напредок во мировните преговори во Авганистан.

Портпаролот на гувернерот на покраината Нангархар потврди дека се случил напад, но не зборувал за бројот на жртви, додека портпаролот на талибанците Забинулах Муџахид тврди дека се убиени 11 лица.

Претседателот на САД Доланд Трамп вчера изјави дека постојат „добри шанси“ за постигнување на договор со талибанците во врска со намалувањето на бројот на американски војници во Авганистан.

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео изјави дека во претходните неколку дена е остварен важен напредок во преговорите, а американскиот министер за одбрана Марк Еспер истакна дека се преговарало за предлогот за смирување на насилството во период од седум дена.

Прочитајте и...  Издадени повеќе од 300 предупредувања за поплави по бурата Денис во Британија

Прочитај повеќе

Столтенберг: Европската унија не може сама, без НАТО, да ја брани Европа

Слободен печат

Николовски: Одиме на фер и демократски предвремени парламентарни избори

Слободен печат

Запленети 100 килограми кокаин во Данска, уапсени 27 лица

Слободен печат

ДИК го усвои Роковникот за спроведување на предвремените парламентарни избори

Слободен печат

Спасовски: Со Република Србија заеднички сме посветени на унапредување на регионалната соработка

Слободен печат

Брисел ги поздрави одлуките на македонскиот Парламент, сега на ред е ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар

четири × четири =

Прочитај повеќе

Димовски: На СДСМ му требаше овој закон за амнестија за сè што сторија минативе години

Слободен печат

Пленковиќ: Повторно е ставено на дневен ред проширувањето на ЕУ

Слободен печат

Мишел: Ќе ја потврдиме европската перспектива на регионот

Слободен печат

Дирк Јан Коп: Гледаме простор Северна Македонија да ги започне преговорите за членство, тоа не е случај со Албанија

Слободен печат

Рот: Донесен Законот за ЈО, сега е ред на ЕУ да испорача

Слободен печат

Митрески: Законот за Советoт на ЈО не спаѓа во група закони што се носат со двојно мнозинство

Слободен печат