Загадувањето ги убива градовите на Балканот: Се гушат и во Сараево, а чист воздух се дише само во Подгорица и Љубљана

На самиот врв на светската листа на градови со најнеквалитетен воздух со денови се наоѓа престолнината на Босна и Херцеговина, Сараево.

Како дел од утринската рутина на многу жители на Балканот неодамна стана и проверувањето за тоа каква е моменталната состојба на загаденоста на воздухот.

На самиот врв на светската листа на градови со најнеквалитетен воздух со денови се наоѓа престолнината на Босна и Херцеговина, Сараево. Ситуацијата, меѓутоа не е многу подобра ниту во другите градови на поранешна Југославија.

Сараево е во „сопствена категорија“

Сараево пред три дена беше најзагадениот град на планетата со индекс на загаденост од дури 597. Тој ден овој град беше апсолутен рекордер по бројот на загадени честички и беше единствениот кој се наоѓаше во опасната зона.

Тој факт натера бројни активисти и обични граѓани да реагираат, а на Твитер се огласи дури и шведската амбасада во Босна која наведе дека Сараево си има „сопствена категорија на загаденост“.

Со цел да се контролира загаденоста, Кантонот Сараево ги забрани дизел возилата во центарот на градот, а локалните власти апелираа за превентивно носење на маски за лице.

Прочитајте и...  Договорена откупната цена на зелката до 20 април од минимум 15 денари за килограм

Остатокот од регионот

На сајтот airvisual.com може да се следи ситуација со загаденоста на воздухот од час во час. Ако зборуваме за нашиот регион, изземајќи ја Србија, ситуацијата е прилично лоша во Скопје, односно на север во нашата држава.

Скопје моментално се наоѓа на 26. место на листата од најзагадени престолнини во светот.
На 46. место се наоѓа Загреб каде ситуацијата е прилично поднослива.

Словенија и Црна Гора се речиси „зелени“, а и Подгорица не се наоѓа на оваа листа на најзагадени градови.

Инаку, гледајќи ја мапата на Европа, „брановите“ на загаденост најмногу се центрирани на територијата на Белград и Сараево.

Кога станува збор за остатокот на Европа, најкритична е состојбата на север во Италија.

Прочитајте и...  Сопругот на Анета Мицевска од група „Молика“ доби казна затвор од 2 години и 6 месеци!

Милано моментално е само нешто помалку загаден од Белград. Исто така, ситуацијата е лоша и во Краков, во Полска, во Букурешт и Софија.

Прочитај повеќе

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат

Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

Слободен печат

Совети за работа од дома додека сте во изолација (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Лондон од коронавирус почина 13-годишно дете

Слободен печат

Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Слободен печат

Уште една 100-годишна жена се опорави од коронавирусот – добра вест дојде од Холандија

Слободен печат

МАЈКИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА НЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ОД СВОИТЕ ДЕЦА: Овие се проблемите со кои се соочуваат дома заради коронавирусот

Слободен печат

Путин му испраќа помош на Трамп: Руски авиони полни со опрема тргнуваат кон САД

Слободен печат

Штипјанец ќе плати пет илјади евра затоа што за време на самоизолација отишол на бербер

Слободен печат