Загаденоста го зголемува ризикот од коронавирус: Чистиот воздух би можел да спаси животи

Најновото истражување спроведено од училиште во склоп на универзитетот Харвард од Бостон покажува дека загадувањето на воздухот е поврзано со поголемата стапка на смртност на луѓето заболени од коронавирусот.

Оваа анализа утврдила дека малиот пораст на нивото на загаденост во воздухот години пред пандемијата, е поврзано со порастот на смртност од 15 отсто.

Истражувањето спроведено во САД наведува дека воздухот во Менхетен да би бил малку почист во минатото би можел да спаси стотина животи. Ова сугерира дека луѓето во позагадени средини се во поголем ризик од умирање од оние кои живеат во почисти подрачја.

Според зборовите на експертите загадениот воздух би можел да го зголеми ризикот од акутни респираторни болести, но и од срцеви проблеми.

Прочитајте и...  Денеска ќе се одлучува за отворањето на угостителските објекти и градинките

Во извештај на научниците од Италија се наведува дека високата стапка на смртност која се гледа на северот во оваа земја одговара со највисоките нивоа на загадување на воздухот.

Заради ваквите резултати научниците сметаат дека подрачјата со висока загаденост на воздухот би требале да преземат додатни мерки на претпазливост за време на пандемијата на коронавирусот.

Прочитај повеќе

Димитров ќе земе учество на конференција на Советот на Јадранско–јонската иницијатива

Слободен печат

„Излегувај надвор“- Жена без маска грубо избркана од маркет од купувачите (ВИДЕО)

Слободен печат

Венецуела со авиони ловци ги штити петте иранските танкери

Слободен печат

Еваристе Ндајишимије избран за претседател на Бурунди

Слободен печат

Филипче: Само со придржување до мерките може постепено да се враќаме во нормала, алтернатива на тоа е строга рестрикција

Слободен печат

Италијанската полиција уапси 10 припадници на мафијата „Ндрангета“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Расте бројот на деца кои живеат во сиромаштија – ќе се зголеми на 672 милиони

Слободен печат

Кофинансирани грантови за технолошки развој за надминување на последиците од КОВИД-19

Слободен печат

Бугарите атакуваат и на српскиот јазик: Во времето кога се формирал српскиот јазик Бугарите не беа Словени

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија иако имаше ригорозни мерки не се справи со вирусот

Слободен печат

Гренел: САД подготвуваат нови санкции за Северен поток -2

МИА Агенција

Финансиска поддршка за април и мај ќе добијат филмските работници и тие што останале без работа

Слободен печат