Заев: Зборот „педер“ го употребив како карактерна особина, а не како сексуална припадност - Слободен печат

Заев: Зборот „педер“ го употребив како карактерна особина, а не како сексуална припадност

Премиерот Зоран Заев предизвика бурни реакции во јавноста во врска со изјавата во која рече дека нема да дозволи еден суетен новинар, криминалци и „педер“ да ја срушат Владата.

Поради тоа, премиерот се огласи на Твитер каде напиша дека зборот „педер“ го употребил како карактерна особина, а не како сексуална ориентација.

„ЛГБТИ заедницата ја има мојата голема почит. Затоа, пред да го употребам зборот „педер“ упатив извинување. Тој збор го употребив за да дадам карактерна особина, а не да означам сексуална припадност. Извинување за ЛГБТИ луѓето. Ќе се борам за нивните права, како и досега“, напиша Заев на Твитер.

Прочитај повеќе

Атиџе со порака до читателите на „Слободен печат“: Кога е природен, медот е лековит (ВИДЕО)

Слободен печат

Ја бојкотираат ли националните телевизии Владата? Одговорните ниту потврдуваат, ниту демантираат

Слободен печат

Масовни протести против американските трупи во Багдад

Слободен печат

Пожар во скопската гимназија „Браќа Миладиновци”, сè уште интервенираат скопските пожарникари

Слободен печат

Анархисти презедоа одговорност за запалените возила и банкомати во Грција

Слободен печат

Заев: Правната држава мора да функционира за да можеме да обезбедиме фер судски процеси

Слободен печат

Остави Коментар

13 − five =

Прочитај повеќе

Во Кина вчера започна изградба болница која треба да е готова за десетина дена

Слободен печат

УСЈЕ: Ги спроведуваме законите и работиме согласно највисоките стандарди

Слободен печат

Пицула: Ситуацијата со Законот за религија во Црна Гора мора да се реши со договор

Слободен печат

Словачки министер поднесе оставка откако пијан демолирал ресторан

Слободен печат

„Седма сила“: Македонија исправена пред предизвикот да започне циклус на фер и демократски избори

Слободен печат

Полицијата и наркокартелите регрутираат деца во Мексико

Слободен печат