Заев: Зборот „педер“ го употребив како карактерна особина, а не како сексуална припадност – Слободен печат
ВестиМакедонија

Заев: Зборот „педер“ го употребив како карактерна особина, а не како сексуална припадност

Премиерот се огласи на Твитер каде напиша дека зборот „педер“ го употребил како карактерна особина

Премиерот Зоран Заев предизвика бурни реакции во јавноста во врска со изјавата во која рече дека нема да дозволи еден суетен новинар, криминалци и „педер“ да ја срушат Владата.

Поради тоа, премиерот се огласи на Твитер каде напиша дека зборот „педер“ го употребил како карактерна особина, а не како сексуална ориентација.

„ЛГБТИ заедницата ја има мојата голема почит. Затоа, пред да го употребам зборот „педер“ упатив извинување. Тој збор го употребив за да дадам карактерна особина, а не да означам сексуална припадност. Извинување за ЛГБТИ луѓето. Ќе се борам за нивните права, како и досега“, напиша Заев на Твитер.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close