Заев за УБ: Кај Мицкоски често гледам и нешто полошо од Груевски

Премиерот Зоран Заев во гостувањето на Утрински брифинг соопшти дека стравува за Преспанскиот договор од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

– Стравувам за Преспанскиот договор. Мицотакис во Грција беше одмерен бидејќи знае колкав е влогот на еден меѓународен договор. Од друга страна, Мицкоски отворено се заканува дека ќе поништувал, ќе ја враќал Македонија наназад. Тоа се договори кои ја унапредија државата, а не да се враќаме назад. Со укинување на било кој договор, тоа значи повторно назад, без НАТО и без ЕУ. А тие носат бенефит за граѓаните. Нема да дозволувам да се врати таков режим. Кај Мицкоски често гледам и нешто полошо од Груевски, но тука сме ние да им укажеме на граѓаните дека нема да дозволиме повторно враќање на режим, изјави за УБ Зоран Заев.

Прочитајте и...  Турција ги отвори границите со Ирак и Иран за товарен сообраќај

Прочитај повеќе

Официјалната обдукција потврди: Џорџ Флојд починал од срцев застој, имал многу модринки и исеченици

Слободен печат

Мицкоски: Има зголемување на број на новоинфицирани, а никој не сноси одговорност

Слободен печат

Бар: Во протестите во САД постои надворешно мешетарење

МИА Агенција

Меркел: Убиството на Џорџ Флојд е многу страшно

Слободен печат

Ставот на републиканскиот сенатор за воена интервенција на протестите објавен во „Њујорк тајмс“ предизвика лавина реакции: Читателите не разликуваат вест од мислење

Слободен печат

Четворица пожарникари со две противпожарни возила гаснат пожар кај Росоман

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Меркел дефинитивно рече збогум: Најмоќната жена во Европа сепак заминува во пензија

Слободен печат

Куомо до демонстрантите: Тестирајте се на коронавирус, тоа е граѓанска должност

Слободен печат

Белата куќа: Единствено Трамп има право да се повика на Законот за бунт

Слободен печат

Eрдоган ја зголеми поддршката за либиската Влада

Слободен печат

Сите во своите домови, започна 80-часовниот карантин

Слободен печат

Вашингтон тајмс: Антифа со месеци подготвувала бунт против властите во САД

Слободен печат