Заев за Груевски: Кога тогаш, ќе се врати назад и ќе си ја одлежи казната во Шутка и Идризово (ВИДЕО)

На трибината во Гази Баба лидерот на СДСМ, Зоран Заев беше запрашан кога ќе го  вратиме Никола Груевски од Будимпешта да си ја одлежи казната.

Заев одговори дека Груевски, а тоа сите го знаеме,  два дена пред да побегне џогираше на вардар, ништо не му фалеше, имаше транспарентно судење, набљудувано од ОБСЕ, дека беше слободен и сепак доби азил во Унгарија како загрозен.

-Кога тогаш, тој ќе се врати назад, не може бесконечно со кршење на меѓународното право некој да го заштитува. Очекуваме од земја членка на НАТО и на ЕУ да биде пример за нас. Се бориме со правни аргументи, бараме испорачуваме за случајот за кој има пресуда и за другите отворени предмети и верувам дека еден ден ќе се врати и ќе си ја одлежи казната во Шутка и Идризово, рече Заев.

Прочитајте и...  Во Кичево седум новозаразени и седум оздравени од коронавирус

Прочитај повеќе

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен печат

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен печат

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат