Заев: Во тек е постапка за дивоградбите во Охрид и Матка – Слободен печат
ВестиМакедонија

Заев: Во тек е постапка за дивоградбите во Охрид и Матка

Според премиерот, се уште можеби се гради зашто институциите треба да постапат по решението, но ако некој не го почитува решението, ќе следува кривична одговорност

Со решение на инспектор, стопирани се двете градби во Охрид, едната сред брегот на езерото и другата во центарот на градот, зад кои стои советник од Општината.

Како што рече денеска премиерот Зоран Заев одговорајќи на новинарски прашања, се постапува и по однос на дивоградбите на Матка.

– Решението е издадено, следува процес на извршување. Законот мора да важи еднакво за сите. Ако не постапи Општината, ќе постапи државата. Тоа не е само поради УНЕСКО, туку и поради законите во земјава кои треба да се почитуваат, истакна Заев, по отворањето на новиот погон за месни преработки во Глумово, Општина Сарај.

Според него, се уште можеби се гради зашто институциите треба да постапат по решението, но ако некој не го почитува решението, ќе следува кривична одговорност.

– Како што и тогаш се изјаснив за платформите, за една има судски спор. Деновиве, Министерство за транспорт не извести да бидеме претпазливи, да не постапуваме набрзина зашто има двостепеност. Се разбира, согласно законите, ќе се реши и ова прашање, рече градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close