Заев: Во шестата изборна единица победници ќе бидат СДСМ и Беса

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев ги отфрли обвинувањата на ДУИ дека Беса во коалиција со СДСМ ќе ги дефакторизира гласовите на Албанците.

Граѓаните одлучуваат на изборите како ќе се движи земјата, кој како ќе ги прави комбинациите за состав на влада.

-Да не се лаже ДУИ, во шестата изборна единица, јас тврдам дека ние ќе бидеме победници. Овој податок ќе испрати уште една убава порака дека единството ја прави силата. Ако сме здружени не очекува исполнување на личните и државните интереси и тоа што сакаме да го направиме од нашата земја и општество може да го направиме многу побрзо и подобро- рече Заев.

Оставаме простор за соработка со сите, вели Заев, граѓаните очекуваат партиите да се менуваат.

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев ги отфрли обвинувањата на ДУИ дека Беса во коалиција со СДСМ ќе ги дефакторизира гласовите на Албанците.

Прочитајте и...  Затвореници копаат масовни гробници во Њујорк: Градските власти се подготвуваат за црно сценарио

Според Заев тоа нема да се случи бидејќи коалицијата е нов исчекор кој може да го зајакне, по структура, гласот на секој граѓанин.

-Тоа значи дека нема да се дефакторизира ниту гласот на Македонецот. Коалцијата предводена од СДСМ ги почитува сите различности во државата. Ваквите коментари на ДУИ заслужуваат внимание, но отвора и широка лепеза како се развива нашата земја. Овој нов квалитет со ваквите политика кога Албанците гласаа за СДСМ ние имавме кандидат Албанец за кого гласаа Македонци и обратно кои Македонец за кого гласаа Албанеци. Нашата коалиција е составен од 32 партии, настапивме заедно и го гласавме Стево Пендаровски- рече Заев.

Прочитај повеќе

Заразените со коронавирусот сместени во карантинот на Белградскиот саем ќе штрајкуваат со глад

Слободен печат

Швајцарската Влада ги прошири овластувања за да ги принуди компаниите да произведуваат повеќе лекови

Слободен печат

Шпанците повеќе не купуваат тоалетна хартија: Сега панично се фрлија на овие производи, карантинот им ги смени навиките (ВИДЕО)

Слободен печат

Изминатото деноноќие починаа шест лица во Грција, нови 99 се заболени од коронавирусот

Слободен печат

Парични казни за угостители кои среде епидемија послужувале гости во нивните објекти

Слободен печат

Комерцијална банка со понуда за кредитните картички за правни лица, можност за грејс период од шест месеци

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Обвиненија против единаесет лица во Делчево

Слободен печат

ЕУ планира помош за Западен Балкан: Короната ја стави на тест европската солидарност

Слободен печат

Венко Филипче најави дека нашите пациенти со Ковид 19, ќе се лекуваат со крвна плазма од излекуваните!

Мирослава Бурнс

Уште една жртва од коронавирус во Албанија, бројката се искачи на 17

Слободен печат

Претседателот на Романија апелира граѓаните да не се враќаат во татковината за Велигден

Слободен печат

Грците преку СМС и мејл ќе добиваат рецепти од лекарите

МИА Агенција