Заев во Брисел ќе се сретне со Хан

Премиерот Зоран Заев денеска и утре е во работна посета во Брисел, информираат од Владата. Тој, заедно со вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи и со министерот за надворешни работи, Никола Димитров, попладне ќе се сретнат со еврокомесарот за проширување во Европската Комисија, Јоханес Хан. По средбата Заев и Хан ќе дадат изјава за медиумите.

– Делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, предводена од премиерот Заев потоа ќе има средба со претседателот на Европскиот парламент Давид Мариа Сасоли и со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск. Во текот на утрешниот ден, претседателот на Владата на Република Северна Македонија ќе оствари средба со потпретседателот на Европската Комисија Франс Тимерманс – соопштија од Владата.

Вчера премиерот Заев најави дека ќе лобира датум за преговори во Брисел.  Хан, пак, им се извини на македонските граѓани, бидејќи министрите за надворешни работи на ЕУ не донесоа одлука за датум за почеток на преговори со Унијата.

Прочитајте и...  Изборите поминаа, се очекува отворањето на стационарот „Лајка“

Прочитај повеќе

Силен напад или лоша заштита ја „турна“ страницата на ДИК

Слободен печат

Мала победа на СДСМ, голем предизвик за формирање влада

За 24 часа има 60 новозаразени со коронавирус во Црна Гора

Слободен печат

Јавната седница на ДИК презакажана за 19.30 часот

Слободен печат

SafeJournalists: Ги осудуваме смртните закани и сексистичките навреди кон новинарката Тања Милевска

Слободен печат

Кина после повеќе од половина година ги отвора кината: Салите ќе бидат полупразни, а ќе важат посебни правила

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Рот му ја честиташе победата на Заев: Во исчекување сме да се фатиме за работи и да ве поддржиме на патот кон ЕУ

Слободен печат

Мета: Многу честитки до албанските партии за високата застапеност во новиот парламент

Слободен печат

Манчевски ја обвини АВМУ за политизација: Телма и Алсат-М го немаат прекршено Изборниот законик со пренесување на изјава на Филипче во својство на министер

Слободен печат

Песков: Русија нема ништо со хакерските напади и мешањето во изборите во Велика Британија

Слободен печат

Ревидиран списокот за влез во земјите на ЕУ: Македонија се уште отсутна, тргнати се и Србија и Црна Гора

Слободен печат

СДСМ: Ги осудуваме опасните повици од страна на Левица, обвинителството да реагира

Слободен печат