Заев: ВМРО-ДПМНЕ бега од брзи избори

ВМРО-ДПМНЕ бега од брзи избори, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за емисијата 360 степени на АлсатМ. Тој вели и дека понудиле два датума за во декември, но опозицијата ги одбила.

– Де факто ВМРО-ДПМНЕ не треба да цепидлачи 100 дена да биде Владата. Треба да ја има Пржинската влада. Дефинитивно бегаат од избори. Знаете како: бараме, бараме избори – ние ги понудивме, покажавме демокатска зрелост и сега почнува тоа што го кажав јас, мрчењето. Значи не бива вака, ама законот не бива вака, не знам што ќе кажат граѓаните, ај да продолжиме за на пролет или слично. Дали ќе бидат во декември или ќе бидат на 12 април ВМРО-ДПМНЕ ќе доживее уште еден пораз затоа што ништо не се промени таму. Тие се исти, вели Заев.

Прочитајте и...  Скопје ЗОО добива Авантура парк за деца

Според него, на последните парламентарни избори ВМРО-ДПМНЕ не изгубиле оти ја имале контролата над диктаторската власт, а сега, вели, апсолутно немаат власт да ги контролираат душите на граѓаните како што тоа го правеле

Прочитај повеќе

Силјановска говори за сексот и привлечноста на мангупите (ВИДЕО)

Слободен печат

Новинарка на Си Ен Ен ограбена во јавување во живо: Додека известуваше за водостојот, крадец ѝ извлече нож (ВИДЕО)

Слободен печат

Општина Дебар: Последиците од Ковид-19 ќе се зголемуваат со застрашувачки тренд

Слободен печат

„Ер Франс” укинува 7.500 работни места

Слободен печат

Пакистанскиот министер за надворешни работи позитивен на коронавирус

Слободен печат

Биле во брак 53 години, а потоа и двајцата починале од коронавирус, држејќи се за раце (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски: Уверен сум дека народот ќе му го заврти грбот на Зоран Заев (ВИДЕО)

Слободен печат

Отворање на нов независен Театар „Златен елец“ во Скопје

Слободен печат

Поранешен директор на АИ за Турција осуден на шест години затвор поради тероризам

Слободен печат

Силјановска: На 15 јули мора да се стави крај на катастрофалното владеење на СДСМ

Слободен печат

Мицкоски: Луѓето се незадоволни од живејачката, луѓето сакаат промени

Слободен печат

Заев: Николовски бандит невиден, само Милошоски е поголем бандит од него (ВИДЕО)

Слободен печат