Заев верува дека сите институции ќе постапат по барањата на УНЕСКО

Премиерот Зоран Заев верува дека сите институции ќе постапат по барањата на УНЕСКО за да се заштити Охрид и порачува дека сите политичари треба да бидат одговорни по тоа прашање.

На новинарско прашање дали градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко ќе понесе кривична одговорност и ќе му се одземат ингеренциите бидејќи сè уште не го направил регистарот за дивоградби кој се бара согласно со планот на УНЕСКО, Заев денеска изјави дека не ги знае деталите и оти од новинарите слушнал дека Мерко не постапува согласно со планот на УНЕСКО за заштита на Охрид и охридскиот регион.

-Верувам дека секој ќе постапува согласно со законите затоа што во нив има начин на обезбедување на сите неопходни услови, но и казни за непочитување, изјави Заев, при посетата на Пробиштип.

Прочитајте и...  ММФ укажува: Години ќе бидат потребни за економска санација на последиците од ковид-19

Тој смета дека како политичари сите треба да бидат одговорни бидејќи, вели, УНЕСКО е многу важно  за Охрид и охридското крајбрежје но за нашата држава е битна заштитата на еколошката средина. Верува дека сите институции ќе го направат тоа што го бара УНЕСКО за да го заштитат Охрид.

Владата вчера на седница ја реафирмираше определбата да се зачува статусот на УНЕСКО за светско културно и природно наследство на Охридскиот регион и ги задолжи сите релевантни државни институции најдоцна до петок да достават информации за степенот на реализација на препораките од УНЕСКО.

Во заклучоците на Владата по ова прашање е и препораката до општините Дебрца, Охрид и Струга да се интензивираат процесите и активностите со цел исполнување на препораките на УНЕСКО и да ги примат претставниците на УНЕСКО во склоп на Реактивната мисија за 2020 година.

Прочитајте и...  Стефоска: Уште две институции не земале јулска плата од колективниот договор

Прочитај повеќе

Европска агенција за основни права: Ромите живеат 10 години помалку од другите Европејци

Слободен печат

Почина Жилиет Греко, икона на француската шансона

Слободен печат

Протест во Грција: Блокираа автопат во знак на револт за сместување на мигранти во локален хотел

Слободен печат

ММФ укажува: Години ќе бидат потребни за економска санација на последиците од ковид-19

Слободен печат

Џон Јовановиќ: Почнува нова ера во односите меѓу Србија и САД

Слободен печат

Курц: Откажан годишниот бал во виенската опера поради ковид-19

Сашко Димовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на 2021 година

Слободен печат

Мицкоски: Бараме независен јавен обвинител и одговорност за незаконски прислушуваните разговори

Слободен печат

Бектеши ги охрабрува приватните компании: Следете ја етничката застапеност како во јавниот сектор

Слободен печат

Несреќа во Нигерија: Експлодира камион-цистерна, меѓу 23. загинати има и деца

Слободен печат

Белоруската полиција со водени топови растерува илјадници демонстранти во Минск (видео)

Слободен печат

Старт на судски процес на обвинителка контра опозиција: Рускоска претрпела душевна болка од изборните спотови на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат